ВМРО-ДПМНЕ: Е-Даноци

Ќе овозможиме над 90% од ДДВ-обврзниците да плаќаат данок електронски. Тоа значи 12.000 нови фирми да можат да го користат системот etax.ujp.gov.mk до средината на 2012 година. Почнувајќи од 2014 ќе воведеме законска обврска сите ДДВ-обврзници да ги плаќаат даноците електронски. Тоа ќе овозможи поедноставно и повфтино реализирање на обврската за плаќање на даноците од страна на фирмите. [Рок: декември 2012 – 2014]

Образложение:

Од 2013 година постои можност  ДДВ-обврзници да ги пријавуваат даноците електронски, а од 2014 година и задолжително користење на е-Даноци за поднесување на годишните извештаи и биланси до УЈП.

Забелешка*: Како краен рок за исполнување на ветувањето е земен април 2014 година, бидејќи тој месец истекува мандатот на владата.

Линкови:

Оценето од: Марија Теговска

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција