ВМРО-ДПМНЕ: Каматна стапка

Каматната стапка за крајните корисници на средствата од ЗКФ пласирани преку деловните банки ќе биде субвенционирана од државата, за да биде на што пониско ниво за крајните корисници. Така, таа ќе изнесува 4% на годишно ниво за примарно земјоделско производство и 5% за преработка и извоз на примарни земјоделски производи

Образложение

Остварено, но според извештај од банките во државата [Пристапено на: 20.05.2011] оваа каматна стапка е само за правни лица – регистрирани земјоделци со фирма. Овие каматни стапки не важат за физички лица.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција