ВМРО-ДПМНЕ: Комисии за еднакви можности

Ќе продолжиме со формирање на Комисии за еднакви можности при локалните самоуправи во сите општини. Досега се формирани 75 вакви комисии преку кои се обезбедува поефикасно спроведување на принципот на еднакви можности на локално ниво како и преземање на афирмативни мерки за сузбивање на нееднаквоста.

Образложение:

Според информациите од локалните самоуправи во општините, во сите општини во Република Македонија е формирана Комисија за еднакви можности. Ова ветување се оценува како исполнето. [Ажурирано на: 15.04.2014]

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција