ВМРО-ДПМНЕ: Намалување на емисиите на стаклени гасови

Ќе поддржиме имплементација на проекти поврзани со намалување на емисиите на стакленички гасови, преку мерки во енергетскиот сектор, земјоделството, инфраструктурата (улично осветлување), пошумувањето, поддршката на чисти технологии, форсирање употреба на еко-автобуси и употреба на екогорива. Рок: 2009-2012 година

Образложение:

Остваруварено што се однесува до намалувањето на емисиите на стаклени гасови. За делот форсирање на употреба на еко автобуси и еко горива нема податоци дека се случиле некои промени во тој правец. Новите автобуси кои ги донираше Владата се со мотор што исполнува ЕКО 4 стандард што овозможува намалена емисија на издувни гасови и намалена потрошувачка на гориво.

Линкови:

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција