ВМРО-ДПМНЕ: Обезбедување на медицинска опрема

Ќе се обезбедат: шест компјутеризирани томографи, четири магнетни резонанци, четири апарати за коронарографија, девет мамографи, четириесет современи ехоапарати за хирургија, гинекологија, радиологија, дваесет машини за дишење, 40 инкубатори за недоносени новороденчиња, хируршки инструменти, операциони столови итн.

Образложение:

Голем дел од планираната и ветена опрема е обезбедена, но дел од тоа што е ветено се уште не е донесено во болниците во Македонија.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција