ВМРО-ДПМНЕ: Пакет на здравствени услуги

Во финална фаза е подготовката на јасно дефиниран пакет на здравствени услуги, со кои на осигурениците ќе им се приближи квалитетот на услугите во здравствените установи. (Рок: јануари 2009)

Образложение:

На 2 март 2009 година Владата ги усвоила измените на Законот за здравствено осигурување со кои на сите граѓани на Македонија им е обезбедено здравствено осигурување со целосен пакет на здравствени услуги. Сепак во 2010 година скратен е пакетот на основни здравствени услуги.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција