ВМРО-ДПМНЕ: Право на мажот за породилно боледување

Разгледување на можноста покрај жената и мажот да има право на краткотрајно породилно боледување во првите еден или два месеци по раѓањето на детето, со цел да и помогне на мајката во почетниот период по породувањето, и да се грижи за здравјето на новороденчето и неговите потреби.

Образложение:

Реализацијата на ова право на мажот се очекува да се реализира во 2013 година.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција