ВМРО-ДПМНЕ: Реконструкција на регионален пат Радовиш – Конче – Лубница

ВМРО-ДПМНЕРеконструкцијата на оваа делница во должина од 22 км со ширина на коловоз од 6 метри ќе овозможи поврзување на градот Радовиш со населените места Ињево, Дедино, Ракотец, Конче и Лубница. Вредноста на проектот е 2,1 милиони евра, а средствата се обезбедени со заем од Европската банка за обнова и развој, како и дел од национално кофинансирање од Буџетот на Република Македонија. [Рок : април 2012]

Образложение:

Информации за започнување на реконструкцијата на овој регионален пат до рокот кој што е поставен во ветувањето нема, но најавен е почеток во јуни 2012 година.

На 8 февруари, 2013 година, на веб-локацијата на ЕБОР е објавен тендер за изградба и реконструкција на регионални патишта, меѓу кои е и регионалниот пат Радовиш – Конче – Лубница. Тендерот е отворен до 29 март, 2013 година, а според изјавите на официјалните лица, регионалниот пат Радовиш – Конче – Лубница треба да биде завршен до крајот на 2013 година.

Линкови

Оценето од: Марија Теговска

zp8497586rq

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Реакциите се онеспособени за овој пост