ВМРО-ДПМНЕ: Саат-Кула во Прилеп

Ќе се изврши конзервација и реставрација на Саат-кулата, која е значаен споменик на културата од отоманскиот период и редок архитектонски примерок, кој е симбол на градот Прилеп. Буџет: 3 милиони денари. Носител: НУ Завод за зашита на спомениците на културата и музеј – Прилеп. [Рок: 2013 година]

Образложение:

Реконструкцијата на саат кулата во Прилеп е завршена во март 2013 година, додека во јули 2013 година започнало уредувањето на просорот околу саат кулата во Прилеп. Со тоа ова ветување е завршено пред зададениот рок.

Линкови:


Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција