ВМРО-ДПМНЕ: Спроведување на Регионалната антикорупциска иницијатива за борба против корупција

Координација на активностите за спроведување на Регионалната антикорупциска иницијатива за борба против корупција Раи од Пактот за стабилност на Југоисточна Европа.

Образложение:

Иако во рамките на Министерството за правда има координатор на активностите за соработка помеѓу Македонија и Регионалната антикорупцијска иницијатива, во јавноста нема достапни информации за спроведените активности за реализација на оваа иницијатива.

Политичките и структурните сегменти од Пактот за Стабилност за Југоисточна Европа се префрлија во Советот за регионална соработка (СРС). Една од приоритетните подрачја на СРС во поглед на правдата и внатрешните работи вклучува активности против корупција кои се спроведуваат во соработка со РАИ.

Линкови:

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција