ВМРО-ДПМНЕ: Стипендии за Роми средношколци

Обезбедивме 1700 стипендии за Роми средношколци. Во следниот период ќе продолжиме со стипендирање на 2400 Роми средношколци годишно, со цел подигнување на стапката на задржување во училиштата, при што веќе се обезбедени финансиски средства за оваа намена. [Рок: 2012 – 2015]

Образложение:

Оваа мерка е реализирана за учебната година 2011/2012, но наместо предвидените 2400 стипендии годишно, доделени се само 600 стипендии. Не постојат информации дека оваа мерка е реализирана за учебната година 2012/2013. [Ажурирано на: 07.05.2013]

Линкови:

Оценето од: Дејан Димитриевски

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција