ВМРО ДПМНЕ: Субвенции

По години, субвенциите ќе изнесуваат:
-2008  –  45 милиони евра
-2009  –  70 милиони евра
-2010  –  100 милиони евра
-2011  –  115 милиони евра
-2012  –  130 милиони евра

Образложение

Ветувањето е делумно остварено поради тоа што субвенциите за 2008 година изнесувале 45 милиони евра како што е и ветено, но од планираните субвенции во 2009, до октомври  се исплатени само половина. Од субвенциите за 2010 година се остварени 70%.

Субвенционирањето во 2011 не можи да се истражи целосно затоа што е тековна година и се работи на тоа. Исто се однесува и за субвенциите за 2012 година.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција