ВМРО-ДПМНЕ: Трансформација на РЗЗЗ во Институт за јавно здравје

Силната превентивна здравствена заштита ќе се обезбедува преку интегриран систем на заводите за здравствена заштита кои ќе се трансформираат во институти за јавно здравје. Рок: јуни 2009.

Образложение:

Републичкиот завод за здравствена заштита на 30 јули 2009 година е трансформиран во Институт за јавно здравје со цел поефикасна и поефективна работа и монтирање и анализа на здравствената состојба на населението на целата територија на Република Македонија, со што ова ветување е остварено.

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција