ВМРО-ДПМНЕ: Вакцинирање од вирусот ХПВ

Од септември 2008 ќе започне бесплатно вакцинирање на сите девојчиња од вирусот ХПВ, кој е причинител на неплодност и канцер на матката. Од 2011 година, освен бесплатно, ова вакцинирање ќе стане и задолжително.

Образложение:

Ова вакцинирање се спроведувало најпрво како бесплатно, а потоа и како задолжително. Потврда за оваа информација добивме од Центарот за јавно здравје.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција