ВМРО-ДПМНЕ: Закон за бесплатна правна помош на социјално ранливите категории граѓани

Со новиот Закон за бесплатна правна помош на социјално ранливите категории граѓани, ќе им се обезбеди еднаков пристап до институциите заради остварување на ефективна правна помош согласно со начелото за еднаков пристап до правдата.

Образложение:

Законот за бесплатна правна помош беше донесен уште во 2009 година, но почна да се применува во јули 2012 година. Според информациите, во 2012 година се поднесени 118 барања, додека во 2013 година 154 барања за бесплатна правна помош. Ова ветување се оценува како исполнето. [Ажурирано на: 06.04.2014]

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција