ВМРО-ДПМНЕ: Закон за издавачката дејност

Со овој закон ќе се уредат условите за вршење на издавачката дејност во Република Македонија, правата и обврските во вршењето на дејноста, како и другите аспекти кои се од значење за развојот на дејноста. Со Законот ќе се придонесе кон создавање на подобри услови за вршење на дејноста, а стимулативно ќе влијае на подобрувањето на условите за преведување на делата од домашни автори на странски јазици, пласманот на публикациите во странство и нивно претставување на меѓународни саеми и изложби. [Рок: 2015 година]

Образложение:

Ветувањето се истражува


Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција