Франција разобличи обемна руска кампања за дезинформации

Image by S. Hermann & F. Richter from Pixabay

Кампањата за дезинформирање била наречена „Надежни најнови вести“, според името на проруска вебстраница

Франција разоткрила обемна руска кампања чија што цел била да се подрие поддршката од Западот за Украина, извести француската државна агенција Viginum, чија намена е борба против странски дигитални вмешувања.

„Ангажирањето на руските амбасади и културни центри, коишто активно учествувале во засилувањето на оваа кампања, вклучително и преку официјалните профили на социјалните мрежи, е уште една илустрација на хибридната стратегија што Русија ја применува за да ги подрие условите за демократска дебата“, порача француската министерка за надворешни работи Катрин Колон.

Според извештајот на агенцијата, кампањата се состоела во распространување на проруски содржини; имитирање на популарни француски медиуми како „Монд“, „Фигаро“ и „Ле Паризјен“, како и на владини веб-страници, вклучително и на оние на Министерството за европски и надворешни работи на Франција; создавање веб-страници за франкофонски вести со поларизирачки гледишта, координирање на лажни профили за распространување на креираните содржини.

Кампањата за дезинформирање била наречена „Надежни најнови вести“, според името на проруска вебстраница.

Ова е вториот бран на т.н. операција Doppelgänger што минатата година ја разоткрија EU DisinfoLab и Meta.

И покрај блокирањето на Russia Today и Sputnik, медиуми финансирани од Кремљ, руски дезинформации уште се распространуваат во ЕУ.

Основните тези пропагирани од дезинформациската кампања се неефикасноста на санкциите против Русија, претпоставената русофобија на западните земји; наводното доминирање на нацистичка идеологија кај украински функционер; негативните последици од примањето украински бегалци од страна на европските држави.

Во 2021 година, Франција ја создаде агенцијата Viginum за разоткривање манипулации со информациите што доаѓаат однадвор. Агенцијата е под раководство на Генералниот секретаријат за одбрана и сигурност.

 


Овој напис е изработен во рамките проектот Промовирање на пристап до веродостојни вести за борба против дезинформации, имплементиран од Фондацијата Метаморфозис. Написот, кој е првично објавен во Вистиномер, e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација NED (National Endowment for Democracy). Содржината на написот е одговорност на авторот и не секогаш ги одразува ставовите на Метаморфозис, НЕД или нивните партнери.

 

 

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција