Browsing Tag

дезинформации

Рециклирани дезинформации: Наводната фармацевтка од Бугарија по три години пристигна во Северна…

Фабрикуваната објава во која се шират невистини за фармацевтската индустрија, со цел таа да се претстави како неетичка, неморална,  лукративна и алчна, но истовремено се удира и по довербата во државните институции, е бајата најмалку три…

Геополитичка анализа: Дезинформациите од странство го дестабилизираат Западен Балкан

Фото: Фондација Метаморфозис Новата анализа „Геополитичка перспектива на дезинформациските текови во Западен Балкан“ објавена од Фондацијата „Метаморфозис“ укажува на поврзаноста меѓу странските штетни влијанија и домашните актери кои…

Вишинска: Склони сме да веруваме во теории на заговор, а Русија тоа го користи за ширење…

Фото: Мета.мк Во регионот на Западен Балкан населението е склоно да верува во теории на заговор, без разлика дали темата е пандемијата на ковид-19, руската агресија врз Украина или нешто трето, вели во интервју за Мета.мк геополитичката…

Самитот на НАТО, касетните бомби, Пригожин и Полска, фокус на дезинфо-наративите во јули 

Во јули низ медиумите на македонски јазик можеа да се прочитаат повеќе типови руски наративи поврзани со состојбите во Украина, а доминираа оние поврзани со самитот на НАТО во Вилнус, со касетната муниција одобрена од САД за Украина, со…

Зеленски – најважната дезинформациска мета на Кремљ

Никогаш досега пропагандната машинерија на Кремљ не била концентрирана на ширење толку многу дезинформации за една личност, како што тоа сега се прави кога станува збор за Володимир Зеленски. Секојдневните и постојани напливи на невистини…

Вжештување на увезените идеолошки судири засилени преку напливот на дезинформации

„Меѓукултурните војни“ (culture wars), односно идеолошкиот судир помеѓу левицата и десницата, стана доминантна тема во политичкиот дискурс во САД. И двете страни се обидуваат да ја претстават својата вистина и својот поглед на светот како…

Бунтот на Пригожин и уривањето на Каховка, главни теми за дезинформации во јуни

Три настани беа извориште на информациите и дезинформациите од странски извори во земјава – уривањето на браната Каховка во Украина, бунтот на Пригожин и неговата платеничка група Вагнер и вистинската економска моќ на Русија и влијанието на…

Четџипити, новинарство и дезинформации, бескраен круг на проверка на факти

Самата вештачка интелигенција (ВИ) не шири дезинформации, вели автоматскиот генератор на текст Четџипити (ChatGPT). Според него, алгоритмите за вештачка интелигенција може да се развијат за да се автоматизира генерирањето и ширењето лажни…

Дезинформациите не можат да исчезнат – треба да се обелоденат нивните создавачи

фото: Мета.мк Наративите се особено важни во претстојниот процес во борбата против дезинформациите, а разбирањето на таа борба и учењето како да се справиме со истата ќе бидат паралелен процес Крајно време е препораките да се претворат во…

Борбата против дезинформации бара партнерство меѓу институциите и граѓанското општество

Конференција „Градење општествена отпорност кон штетните влијанија на дезинформации во Република Северна Македонија“, 20 јуни 2023 г.; Фото: Мета.мк „Дезинформациите како средство за предизвикување или продлабочување на општествените…

„Денови на Русија“ во Скопје и Софија, бугарското МНР реагира за ширење дезинформации од руската…

Фотографија од говорот на руската амбасадорка во Софија Елеонора Митрофанова; Извор: Mediapool.bg Mediapool.bg додава дека навестувањата на руската амбасадорка Елеонора Митрофанова за испраќање бугарски воен контингент во Украина, се дел…

Франција разобличи обемна руска кампања за дезинформации

Image by S. Hermann & F. Richter from Pixabay Кампањата за дезинформирање била наречена „Надежни најнови вести“, според името на проруска вебстраница Франција разоткрила обемна руска кампања чија што цел била да се подрие…

Кој шири дезинформации за и на Косово?

Србија, Русија и Кина се главните носители на дезинформации за и во Косово. Публиката што зборува српски е повеќе погодена од дезинформациите од српските и руските медиуми, додека кинеската е насочена кон публиката на албански јазик, која…

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

фото: dole777 на Unsplash Како дел од пошироките напори за борба против руските дезинформации, ЕУ побара од Фејсбук и останатите платформи да вложат повеќе ресурси за проверка на факти во содржините во источна Европа, каде што руските…

„Русија само се брани“ – главниот дезинфо наратив во мај

Денот на победата над фашизмот 9-ти мај беше повод рускиот претседател Владимир Путин да го искаже главниот дезинформациски наратив во мај, покрај серијата други, а тоа е, дека Русија е жртва во војната со Украина, зашто таа само се брани.…

Твитер се повлече од доброволниот кодекс за дезинформации на ЕУ

Фото: Joshua Hoehne, Unsplash Од август, Твитер ќе биде законски обврзана да се бори против дезинформациите во Европската Унија Социјалната мрежа Твитер се повлекла од доброволниот кодекс на Европската Унија (ЕУ) за борба против…

Нема докази дека ЦИА се обидела да собори над 50 легитимно избрани влади од 2003 до 2014

Не е вистина дека САД и ЦИА собориле демократски влади избрани во овие држави. Во сите овие револуции има голем број на фактори кои придонеле за нив, вклучително опозицијата во државите, невладиниот сектор, интернетот, младите.., но…

Османи во Брисел: Не сме директно на бојното поле, ама сепак сме на бојно поле од наративи и…

Фото: МНР Министерот за надворешни работи Бујар Османи во Брисел учествуваше на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија и на земјите од Западен Балкан Министерот за надворешни работи…