Browsing Tag

АНАЛИЗА

АНАЛИЗА: Капиталните инвестиции во првиот „предизборен“ квартал на ниво од 14,5 отсто – дел од…

Два ресори за три месеци имаат „нула“ реализација на ставката капитални расходи. Тоа се Министерството за политички систем кое за годинава има буџет од 12.500 евра и Министерството за локална самоуправа кое за годинава има на располагање…

АНАЛИЗА: Јавен сектор – вработени по етнички клуч и според образование

Од вкупниот број на вработени во јавниот сектор лани, 70,5 отсто биле Македонци, скоро 22,1 отсто етнички Албанци, 2,6 проценти Турци, а останатите заедници - Роми, Срби, Бошњаци, Власи - биле застапени со помалку од 2 отсто Во…

АНАЛИЗА (ПРВ ДЕЛ): Koлку пари од наплата на даноци и комуналии оствариле Арачиново, Гостивар, Дебар…

За една година, за основни плати и придонеси, од касата на општина Кичево биле потрошени 10 милиони евра Голем дел од општините минатата година не успеаа да ги реализираат буџетските планови. Има потфрлање кај наплатата на данок…

AНАЛИЗА: Најголем број невработени до 29 години има во Скопје, Тетово, Куманово и во Гостивар

Некои од економистите веќе оценија дека владините мерки за „стимулирање“ на вработувања на млади лица се добредојдени, но дека ефектите се „невидливи“ Од вкупниот број на невработени лица во државата, по повеќе од 10.000 има само…

(АНАЛИЗА) Плати, услуги и градежни работи: од каде се крати, а каде се додава со буџетскиот…

Ребалансот на Буџетот веќе е во Собрание. Оваа буџетска прераспределба се однесува на периодот до крајот на оваа економска година Помалку пари за водовод и канализација, за градежни зафати и за невладини организации со буџетскиот…

Геополитичка анализа: Дезинформациите од странство го дестабилизираат Западен Балкан

Фото: Фондација Метаморфозис Новата анализа „Геополитичка перспектива на дезинформациските текови во Западен Балкан“ објавена од Фондацијата „Метаморфозис“ укажува на поврзаноста меѓу странските штетни влијанија и домашните актери кои…

Вишинска: Склони сме да веруваме во теории на заговор, а Русија тоа го користи за ширење…

Фото: Мета.мк Во регионот на Западен Балкан населението е склоно да верува во теории на заговор, без разлика дали темата е пандемијата на ковид-19, руската агресија врз Украина или нешто трето, вели во интервју за Мета.мк геополитичката…

АНАЛИЗА: Банките ги заострија кредитните услови, фирмите и граѓаните воздржани за нови задолжувања

При одобрување на кредити за населението, најголем фактор според 100 отсто од банкарите имаат приходите на клиентот, 97 отсто сметаат дека на второ место е бонитетот, а 88,1 отсто дека важна е вредноста на хипотеката…

Во што се состои „тајниот шарм“ на Кина во земјава

Во најновиот документ за политики, издаден годинава од Фондацијата за слобода Фридрих Науман, во соработка со Софискиот безбедносен форум, а изведен од мрежа на национални експерти во Југоисточна Европа (ЈИЕ), се вели дека и покрај сè,…

АНАЛИЗА: Заострени услови за кредитирање за фирмите и за граѓаните

Заострената монетарна политика се одрази врз каматите на кредитите – банките ги зголемија, што е еден од факторите за заострување на условите за кредитирање. Банкарите очекуваат дека овој тренд ќе се одржи до крајот на оваа година. На 31…

Се прелева членството од една во друга партија со проруска идеологија во земјава

Во двете македонски партии со проруска идеологија, Родина Македонија и Единствена Македонија, во последниов период се случуваат турбуленции, односно над 240 основачи од Родина до Уставниот суд поднеле барање да излезат од партијата, а…

Кремљ во расцеп на сопствената пропаганда и сѐ погласните критики за реалната загубена иницијатива…

Последиците од најновиот развој во Украина за Кремљ сè уште е нејасни, но, експертите велат дека ако украинската контраофанзива продолжи со слично темпо, на Путин ќе му биде сè потешко да се претстави како силен стратег. Тој повеќе од две…

Како дел од медиумите предвреме прогласија смрт на кралицата Елизабета Втора?

Како дојде ситуација голем број медиуми неколку часа предвреме да ја прогласат смртта на кралицата? Имено, како извор на веста, медиумите се повикуваа на британскиот сервис Би-Би-Си, но нашата вчерашна проверка покажа дека во ниту еден…

АНАЛИЗА: Даночна реформа – „нови давачки“ за хонорарци!

Со најавената даночна реформа таргетирани се неколку даночни позиции – данок на доход, данок на добивка, ДДВ, воведување на зелен данок, пишува Порталб. Едно од решенијата што ќе предизвика бурни рекации е новиот концепт на “оданочување“ на…

Кина тивко продира во македонскиот железнички сектор [инфографик]

Поговорката „тивка вода брег рони“ можеби е наједноставното објаснување за постепениот продор на Кина во македонскиот железнички сектор во изминативе неколку години. Од купувањето на пристаништето Пиреја во соседна Грција, преку набавката…

Социјалните реформи не се доволни за децата и за лицата со посебни потреби

Иако земјата во 2019 година усвои некои нови услуги за лицата со попреченост, сепак тоа не ја намалува дискриминацијата на оваа ранлива категорија граѓани. Она што ЕК го забележа во извештајот за 2021 година е дека оваа категорија граѓани и…

Истражните органи молчат пред нападите врз медиумските работници, најчеста мета се новинарките

Кај три вербални напади врз новинарки во 2021 година, заканите доаѓаат од политички фигури. Тоа говори многу за ниската култура за јавна комуникација на релацијата носител на јавна функција – новинар, но говори и за тоа дека носителите на…