Browsing Tag

деца

Лажна објава за наводни киднапери на деца во Скопје шири паника на Фејсбук

На фотографијата не се прикажани никакви киднапери на деца. Станува збор за стара фотографија која првпат се појавила во 2015 година во Романија, а лицата прикажани на неа се поврзуваат со џебни кражби. МВР демантира дека имало какви било…

Човечкиот живот е евтин кога царуваат дезинформациите

Човечкиот живот е евтин во случај на војна каде прва жртва е секогаш вистината, но е уште поевтин кога царуваат дезинформациите на помоќниот во војната. Па така, иако и Израелците и Палестинците се човечки битија, цената на нивните животи е…

Не е вистина дека децата годишно примаат 40 вакцини и дека тие се отрови

Децата во никој случај не примаат 40 вакцини годишно на ниту една возраст. Дополнително, децата воопшто не примаат 40 вакцини во текот на детството, односно од новороденчиња до навршување на 18 години. Сè на сè децата, почнувајќи од првите…

Оваа потресна фотографија не е од Газа, туку е креирана со вештачка интелигенција

Неколку експерти за дигитална форензика забележуваат дека фотографијата има недостатоци, односно траги кои јасно укажуваат на тоа дека е креирана со вештачка интелигенција. Притоа посочуваат на неправилности во рацете и нозете, како и на…

Манипулација за минимизирање на украинските жртви од руската агресија

Објавата прави опасна манипулација изнесувајќи погрешни информации со цел да се занемари руската агресија во Украина и украинските цивилни жртви. Уште пострашно е што се прави некаква споредба со загинати деца и што се прави обид за…

Редовната имунизација на децата не е ,,убивање”

Наспроти изнесеното во објавата, редовната вакцинација на децата е безбедна, штити од болести и тешки компликации, а вакцините кои се администрираат во земјава се истите што се даваат и во европските држави. Вакцините се многу безбедни, а…

Сексуалното образование не значи секс за деца

Сексуалното образование не значи секс за деца, напротив научно е докажано е дека значи  едукација и заштита на младите од сексуално преносливи болести и несакана бременост. Во текот на изминатите 20 години, бројни студии покажаа дека…

Наспроти дезинформацијата дека се бездетни, повеќето европски лидери имаат деца

Невистинита објава на Фејсбук тврди дека лидерите на земјите членки на ЕУ немаат потомство. Наспроти тоа, проверката на Вистиномер покажа дека најголемиот дел на премиерите и претседателите на земјите членки на ЕУ имаат деца, вклучително и…

Војната во Газа и жртвите од неа злоупотребени во Кју анон теориите на заговор

Објавата ја шири познатата теорија на заговор за некакви елити кои го контролираат светот, го обожуваат сатаната и тргуваат со деца кои ги убиваат за да ја пијат нивната крв, но овојпат во конспирацијата е вклучена војната во Газа. Оваа…

Антивакциналните дезинформации ги воскреснуваат заборавените болести

Антивакциналните дезинформации ја поткопаа имунизацијата и направија огромна штета на јавното здравје. Загрижувачки се податоците околу вакцинацијата на децата, препорачаниот опфат од над 95 отсто не е постигнат за ниту една вакцина во…

Седум години стара фотографија од Сирија, прикажана како сегашна од Газа

Фотографијата споделена во оваа објава на Фејсбук, а на која се прикажани починати деца, нема никаква врска со Израел. Оваа фотографија циркулира на интернет најмалку од август 2013 година и таа е поврзана со граѓанската војна во Сирија. …

Обединетите нации не ја декриминализираат педофилијата

Во објавата е споделен текст што изобилува со невистини, манипулации и цитати намерно извадени од контекст. Стефан Дујарик, портпарол на генералниот секретар на ОН, за странски проверувачи на факти изјавил  дека ОН не бараат…

Видеото со децата во кафез е снимено пред нападот на Хамас врз Израел

Снимката настана пред последниот бран злосторства и насилства на Блискиот Исток. Спорната снимка не е поврзана со актуелната состојба меѓу Хамас и Израел и не прикажува жртви на војната на Блискиот Исток. Снимката е објавена на Тик Ток…

Тврдењето дека Русија не води геноцидна војна во Украина е лажно

Тврдењето дека Русија не води геноцидна војна во Украина е неточно, имајќи предвид дека Меѓународниот кривичен суд го гони Путин за геноцид поради нелегалниот трансфер на украински деца во Русија, а декларации со кои ваквите постапки на…

Не е точно дека „сатанисти од длабоката држава“ консумираат адренохром од измачувани деца

Нема никакви докази дека адренохромот е дрога која се добива од крвта на претходно мачени деца и дека се користи за подмладување, како што тврдат поддржувачите на оваа теорија на заговор. Во реалноста станува збор за синтетичка супстанца…

Вест за учителка која возела 25 деца во „спарк“, стана дезинформација за маж кој ги вози децата за…

Објавата шири лаги и измислици за некаков маж муслиман кој возел 25 деца и признал дека ќе ги продава за сексуални услуги и за вадење органи. Притоа е злоупотребено видео објавено од властите во Узбекистан, за случај во кој учителка во…

Лага е дека вакцинираните деца ја губеле интелигенцијата

Имајќи ги предвид сите истражувања и факти, никако не може да се изведе заклучок дека децата не треба да се вакцинираат или дека невакцинираните деца се попаметни од вакцинираните. Вакви манипулативни објави кои што се дел од една поширока…

Образовниот концепт не предизвикува рана сексуализација

Презентацијата за употреба на кондоми и средства за контрацепција кај младите не предизвикува рана сексуализација, велат сексолозите. Напротив кај младите е нужно сексуално образование за едукација и заштита. Сексот во нашето општество, за…