Browsing Tag

омикрон

Не е точно дека СЗО и бугарската влада договориле нов бран на сојот омикрон

Не е вистина дека Кирил Петков и претставник од СЗО договориле со владата на Бугарија пик на сојот омикрон со 10.000 случаи дневно и бустер дози за учениците. Станува збор за комплетна измислица. СЗО нема овластување да издава наредби до…

Варијантата на коронавирусот „нинџа“ не е „нова ковид лага“

Станува збор за варијантата позната како ВА.5 која е подваријанта на основната омикрон варијанта на коронавирусот која се смета за најлоша досега. Според американскиот Центар за контрола и превенција на болести, ВА.5 подваријантата на…

Не е вистина дека во светските медиуми не се зборува за ковид-19

Пандемијата не е готова, светот е далеку од целосно спречување на ширење на вирусот. Тврдењето дека „никаде во светот веќе не се зборува за вирусот“ е најобична лага. Само во последниот месец за повторното ширење на вирусот, како последица…

Новите мутации на коронавирусот не значат план за легално убивање луѓе

Промената на коронавирусот и појавата на нови мутации се нешто нормално и очекувано и немаат никаква врска со некаков глобален план за легално убивање на луѓе и уништување на човештвото. Ваквите тврдења се целосни шпекулации, немаат никаква…

Медицинските предупредувања за можни нови варијанти на коронавирусот, не се „тероризирање“

Фактот дека е можно да се појават нови варијанти на коронавирусот со опаднат интензитет на вакцинација и со поминато подолго време по примена последна доза, не е ширење на терор, туку медицинска стварност. Тоа што омикрон варијантата на…

Фаучи не изјавил дека не треба да се носат маски додека доминираше делта сојот на ковид-19

Оваа изјава ја дал Фаучи, но не е точно дека тој го кажал ова додека делта сојот на коронавирусот преовладуваше во светот. Изјавата на Фаучи e дадена на 8 март 2020 година и не го претставува неговиот моментален став за носењето на заштитни…

Поради печатна грешка, книга за омикрон-варијантата влезе во барабанот на теории на заговор

 „Вистиномер“ не најде ниту еден доказ дека книгата постоела пред декември 2021 година. Таа ексклузивно се појавува на Амазон за продажба на 5 декември 2021 и има уникатен код за издаваштво познат како интернационален стандарден број на…

Омикрон варијантата на коронавирусот не означува команда за срцев удар

Методата искористена во постот што го рецензираме, да се земат првичните букви од два неповрзани поими (OMI и Cron) и базирано на нивните дефиниции да се тврди дека ќе добиете срцев удар бидејќи сте вакцинирани, е во најмала рака…

Народот боледува од омикрон варијантата на коронавирусот, а не од отровни вакцини

Не е вистина дека симптомите на омикрон варијантата на коронавирусот се нусефекти од  „отровна вакцина". Вакцините не содржат отрови, тие се сигурни, ефикасни и развиени на безбедни платформи. Пред нивната апликација спроведени се низа…

Не е точно дека вакцинираните се „магнет“ за омикрон

Споделената данска студија во постот го тврди спротивното, односно дека зголемена трансмисија на омикрон сојот има повеќе кај невакцинираните лица во однос на вакцинираните. Најдовме зголемена трансмисија кај невакцинираните лица и намалена…

Со појавата на варијантата „Омикрон“ тешко е да се каже дали се работи за Ковид-19, сезонски грип…

Ако со другите варијанти на Ковид-19 можеше да се направи разлика помеѓу корона вирусот и сезонскиот грип, сега поради сличните симптоми е речиси невозможно за пациентите да разликуваат дали се заразени со варијантата „Омикрон“ или со…

Новите соеви на вирусот не се предизвикани од вакцините

Сите научни докази говорат дека новите варијанти најмногу се шират помеѓу невакцинираните. Наспроти тврдењето во постот, научно е потврдено дека од вакцините не може да се инфицирате со коронавирусот. Вакцината не содржи никаков жив или…

Наближува ли крајот на ковид пандемијата?

Според епидемиолошката дефиниција, крај на една епидемија се прогласува кога во два циклуса на репродукција на вирусот, нема ниеден нов дијагностициран случај. За коронавирусот репродуктивниот период е 14 дена, па два циклуса на…

Ширењето на „омикрон“ во Јужна Африка и Британија – лекција за можните сценарија во другите земји

Како „омикрон“ се прошири во Јужна Африка, земјата која прва го пријави новиот сој на коронавирусот во Светската здравствена организација, откако лекарка детектираше цел кластер од млади пациенти со необични симптоми на жесток замор?

Пост на Фејсбук злоупотребува изјава на доктор Пановски

Микробиологот Пановски изразува сомнеж дека омикрон можеби е влезен во Македонија, а потврда за такво нешто нема. Оттука, насловот на текстот линкуван во постот е погрешно формулиран, а на самата објава на Фејсбук ѝ недостига контекст,…

Зошто е важна третата „бустер“ доза и дали таа ќе нè заштити од омикрон?

Без разлика дали сте здрав и сте решиле да примите бустер доза или сте некој кој е имунокомпромитиран и имате потреба од трета доза, овие дополнителни дози вакцини ќе обезбедат дополнителна поддршка на имунолошкиот систем, согласни се…

Омикрон ја затвора Европа: Ова се мерките кои ги воведуваат земјите

Речиси еден месец откако новата варијанта на коронавирусот омикрон беше откриена во Јужна Африка, таа почна забрзано да се шири во Европа и според предвидувањата, би можела уште во февруари да стане доминантна. Како резултат на тоа, некои…

Не е точно дека омикрон е производ на вакцинацијата

Научно е потврдено дека од вакцините не може да се инфицирате од коронавирусот. Вакцината не содржи никаков жив или активен дел од вирусот ковид-19. Научната јавност е децидна дека најважниот фактор што го зголемува ризикот од мутации е…