Категорија...

Анализи

Лажната Грета, која му се јави на Заев, ѝ се јави и на конгресменка од САД – овојпат отворено…

Ова е само уште еден глупав ‘пранк’ од истите руски оперативци кои веќе целеа кон многу американски избрани претставници, вклучувајќи ги Адам Шиф, Линдзи Греем, Мич Мекконел и Џон МекКејн, како и меѓународен лидер, каков што е…

Интервјуто на Иванка Василевска за српскиот портал натежнува од невистини и спинови

Иванка Василевска, членка на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и професорка на Правниот факултет во Скопје, деновиве го привлече вниманието со своето интервју за српскиот портал „Стање Ствари“, со кое испровоцира остри…

Речиси една четвртина од насловите во медиумите биле негативни за Договорот од Преспа

Медиумите во Северна Македонија што објавуваат на македонски и на албански јазик, за време на потпишувањето и имплементацијата на Договорoт од Преспа меѓу Скопје и Атина, не отстапувале во значителна мерка од професионално…

АНАЛИЗА: (Фото) Репортажа од Грција – цени на храна, бензин, патарини, ресторани!

Срби, Унгарци, Германци се најбројните туристи во оваа летна сезона во соседна Грција, пишува Portalb.mk. Во дел од туристичките места на крајбрежјето, според грчките угостители и трговци, годинава има намален број на туристи во однос на…

АНАЛИЗА: Скоро половина од државните фирми и јавни претпријатија со загуби!

Од вкупно 29 јавни претпријатија и акционерски друштва во целосна државна сопственост, 13 прикажале загуби пред оданочување во 2018 година. Ова значи дека  скоро половина од државните претпријатија се во зона на неликвидност, пишува…

Дали НАТО ги „вовлекува“ земјите во Алијансата?

Германија- Бранденбуршката порта видена преку ограда од бодликава жица во јуни 1968 година. Берлинскиот ѕид бил изграден од владата на Источна Германија со цел да се одвои Источен Берлин од делот од градот окупиран од трите главни западни…

Ќе се сопне ли Заев на Иловичкиот златен камен?

Со средбата во Струмица, премиерот Заев само навидум го изгасна пожарот на незадоволство кај струмичките екологисти, а всушност е купено малку време, веројатно до крајот на летово, до кога има маневарски простор да се разгледаат двете опции…

Каде исчезнаа странските служби на Груевски?

Година и половина по избивањето на политичката криза во Македонија, „странските служби“ исчезнаа од говорот на Груевски. Во ниту еден јавен настап подоцна (а, ги имаше многу), никогаш експлицитно веќе не се спомнаа деталите кои ги изнесе…

„Мирисот“ на омраза во говорот на Груевски е опасен за општеството

„Говорот на омраза во македонската политика не е никаква новина, ниту почнува со Никола Груевски. Ова е веќе одомаќинета појава која, за жал, го отсликува нивото на политичка култура во Република Македонија, иако далеку од тоа дека ова е…

Зошто и како (ќе се) се засилува хајката против Катица Јанева: ВО СТРАВОТ СЕ ГОЛЕМИ ОЧИТЕ

„Специјалниот јавен обвинител е дел од системот на јавното обвинителство. Тој е, во крајна линија, одговорен пред Собранието, односно пред граѓаните од кои и го влече својот суверенитет. Процедурално не е направено ништо што излегува надвор…

Иванов залутан меѓу перцепцијата и реалноста: Бројки, надлежности, активности и очекувања

Скопје, 18 јуни, 2015 (META)  Претседателот Ѓорге Иванов повторно се најде во центарот на вниманието по вчерашното интервју на телевизијата „Телма“. Социјалните мрежи експлодираа, апострофирајќи му ги гафовите и споредувајќи ги со тие…

Медиумите и штрајкот во образованието

Седницата на Синдикатот во присуство на владини министри на која падна одлуката за прекин на штрајкот. Фото: СОНК, 2015 Чудно е како она што едните медиуми го презентираат како успех и прифатливо решение, за другите е неприфатливо и…

Што може или не може да направи Народниот правобранител

Иџет Мемети (втор од лево), Народен правобранител на РМ - Работилница за сoработка со медиумите. Фото: ombudsman.mk, 2014 Политичарите, високите функционери во власта, претставниците на државни институции сакаат да даваат изјави.…

Конфузиите во случајот „Пуч“ како средство за манипулација на јавноста

Ветар и магла - одлични за креирање конфузија од која потоа не можe да се види суштината. Фото: Jordan Woods, 2012 Многу е тешко во услови на конфузија, создадена од страна на власта, медиумите да ја адресираат секоја информација,…

Новинарството е во служба на јавноста, а не на власта!

Едвард Сноуден на насловната страница на „Ваерд“ (Wired), издание од август 2014. Фото: Mike Mozart, 2014 Главните новинарски лекции од аферите „Сноуден“ и „Вотергејт“ се дека новинарите се во служба на јавноста и дека се должни да…

Како медиумите се справија со невремето

Не видовме никаква разврска од страна на надлежните за проблемите што настанаа на патиштата по паѓањето на првиот посериозен снег низ земјава, ниту, пак, медиумите побараа информации, а камоли да известат за какви било решенија и…

Битка за почитување на законите или за рекламниот колач?

„Снег“ на ЛЦД телевизор. Фото: Bernie Dodge, 2008 Точно е дека гледаноста на каналите треба да биде репер за популарноста, но во никој случај не смееме да ја ограничиме потребата за следење (поради информирање) само на домашни или, пак,…

Професија – експерт

Уште едно „експертско“ мислење. Фото: Daniel F. Benavides, 2008 Експертските мислења се важен дел од медиумското известување. Манипулацијата со овие мислења го дезавуира кредибилитетот на вистинските експерти и ја намалува довербата…