ВМРО-ДПМНЕ: Еднакви можности за жени и мажи

Создавање еднакви можности на жените и мажите и воспоставување механизми за родова рамноправност на локално ниво (проект во соработка со Владата на  кралството Норвешка).

Образложение:

Во рамките на проектот “Имплементирање на Законот за еднакви можности на жените и мажите” се одржани неколку обуки за членовите на Комисиите за еднакви можности на жените и мажите при советите во единиците на локалната самоуправа. Исто така креиран е и ОПЕРАТИВЕН ПЛАН за имплементација на Националниот план за акција за родова рамноправност за 2011 година.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција