ВМРО-ДПМНЕ: Медицинска мапа

Усвојување на медицинска мапа, во која точно ќе се прецизира територијалната достапност на услугите за граѓаните и ќе се зголеми ефикасноста на системот.

Образложение:

Медицинската мапа на Република Македонија [Пристапено на: 24.05.2011] ја презентира состојбата на здравствената заштита и здравствената состојба во Републиката и пооделно за секој статистички, здравствен регион и секоја општина, по однос на организационата структура, здравствените дејности и здравствениот кадар, морбидитет и морталитет.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција