ВМРО-ДПМНЕ: Регионални Домови за сместување на стари лица

Во периодот 2011-2015 предвидено е отварање на пет регионални Домови за сместување на стари лица со капацитет 50-100 корисници по пат на јавно-приватно партнерство, со цел да се овозможи достоинствен живот за старите лица, како и зголемување на квалитетни институционални капацитети за сместување на стари лица во Република Македонија.

  • Општина Пехчево. [Рок: 2012]
  • Општина Демир Капија. [Рок: 2013]
  • Општина Кавадарци. [Рок: 2013]
  • Општина Бутел. [Рок: 2014]
  • Општина Тетово. [Рок: 2015]

Образложение:

И покрај тоа што рокот за исполнување е 2012 година, нема информации дека е отворен Дом за сместување на стари лица во Пехчево. [Ажурирано на: 06.05.2013]

*Неисполнето за Пехчево

Оценето од: Дејан Димитриевски

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција