ВМРО-ДПМНЕ: Собранието на осигуреници ќе биде одговорно за усвојување на Статутот на ФЗОМ

Собранието на осигуреници ќе биде одговорно за усвојување на Статутот на ФЗОМ, дефинирање на финансискиот план и следење на работата на Управниот одбор;
Фондот за здравствено осигурување ќе утврди референтни цени преку кои ќе го зголеми видот и обемот на услуги што ќе ги купува од приватните установи како во делот на дијагностиката, така и во бројот на интервенциите . (Рок: септевмри 2008)

Образложение:

До мај 2011 година, Собранието на осигуреници не е создадено, како предуслов за исполнување и на ова ветување.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција