Талат Џафери: Спикерот на жешкото столче во парламентот

На гласањето на референдумот на 30 септември, првиот човек на Собрaнието дозна дека како и 40 илјади други лица е запишан во избирачкиот список, ама го нема во списокот на самото место на гласање. Меѓутоа, ова е само непријатна…

Петар Богојески: Реформаторот кој е против политиката на ниски страсти во неговата партија

Разрешувањето од позицијата заменик генерален секретар на ВМРО ДПМНЕ Богојески го прими мирно, без драматизација. На својот профил напиша дека во партијата има непомирливи концепти, бидејќи едниот е за демократизација,…

Елена Гошева: Кариера која чекаше пензионирање за да добие забрзување

Доскорешната претседателка на Уставниот суд и претходно претседателка на Советот на јавни обвинители излезе од повеќедецениската анонимност дури кога претходната гарнитура на власта ненадејно ѝ даде  висока позиција во правосудниот…

Кога и како има казниви дејствија кај бојкотирањето на референдумот?

Академик Владо Камбовски ја  отвори оваа тема и за неа има многу различни мислења. Во меѓувреме, работите отидоа многу подалеку - до укажувања за директен притисок за негласање со заложништво на лични документи и многу изливи на омраза на…

Jанко Бачев – Ороводецот кој останува надвор од играта

Во редовите на политичарите, кои се во центарот на отпорот против претстојниот референдум, најјасно е присуството на лидерот на Единствена Македонија. За него не смее да има евроатлански амбиции на земјава. За опозицијата на референдумот –…

Учесниците во настаните од 27 април се обвинети како пучисти или терористи?

Обвинителката Вилма Рускоска смета дека ниту еден од 33-та обвинети во актуелниот процес во Кривичен суд не се обвинети за тероризам, според членот кој го третира ова кривично дело (394-б), туку за терористичко загрозување на уставниот…

Врховниот суд во Атина ги ослободил Грујовски и Бошковски врз „фаличен“ документ

Отфрлувањето на екстрадицијата на бегалците од правдата во Македонија - Никола Бошковски и Горан Грујовски од страна на Врховниот суд во Атина, со повикување на помилувањето на претседателот Иванов, се засновува на акт кој во нивната земја…

Контраспин: „Aнтички вредности“ како недопирливи

Проектот старо-нов амфитеатар во Скупи на екс-премиерот Никола Груевски ниту е евтин, ниту најпотребен проект во време на зголемена задолженост на земјата, како и во ситуација кога постои итна потреба од пренасочување на парите од…

Настан без видлив мотив и обид за убиство заради личен мотив не се атентати

Македонската јавност, која има историска наклонетост кон голтање на такви сказни за заговори и за лесно посегнување по туѓ живот од политички мотиви (солунски, марсејски и други атентати), требаше да поверува во спинот дека се готви одмазда…

Со пробивањето на истрага на СЈО се штитат и другите потенцијално осомничени лица

Објавувањето на барањата за соработка во предистражна постапка од СЈО до државни органи не е прашање за политички квалификации, туку кршење на Законот за кривична постапка

Недостапноста на осомничениот Сеад Кочан како повод за креативно толкување на ЗКП

Адвокатот на одбраната Никола Додевски во случајот „Труст“ не може да се повикува во одбрана на клиентот „кој е на службен пат“ место во притвор, на никакви жалби кои ги одложуваат решетките на затворот Шутка. И понатаму роковите во вакви…

Полицијата подредена на СЈО – кнедла во грлото на власта

Иако Законот за кривична постапка дозволува специјален полициски тим да биде под команда на обвинителите, министерот за внатрешни работи Митко Чавков и експремиерот Никола Груевски ова многу тешко го голтаат

Девастацијата на ГТЦ како модерен објект е јавно газење на волјата на граѓаните

Европската унија уште со т.н. Мајски договор од 2013 година, да го наречеме - предвесник на Пржинските преговори од 2015 година, договори со власта да наоѓа форми за комуникација и соработка со невладиниот сектор и граѓанските организации.…

Скулптурата на Прометеј: бајатиот триумф на ништото и обидот да се донесе нешто ново

Добивме скулптури за кои Теофил Панчиќ вели дека се „гломазен ужас на ништото“. Протестантите на Шарената револуција решија да менуваат работи, а на списокот е и кипот за Прометеј

Постпржинските преговори и концептот на власта за нив

ВМРО-ДПМНЕ во соработка со ДУИ има готов концепт на кој постојано го купува времето во преговорите околу спроведување на Договорот од Пржино и ја одржува власта. Не постои воедначена оценка околу концептот. Еден од нив е т.н. Теорија на…

Спектакуларни апсења – Чавков ја имитира Јанкуловска

Постапката која полицијата под кодно име „Еразмус“ ја водеше во понеделникот, на 6 јуни, против шест професори, еден асистент и еден вработен во ресторанот на Економскиот факултет при УКИМ, несомнено имаше елементи на спектакл. Јавна сцена…

Измените на Законот за помилување како градење кули во воздухот

Место да бара решение врз основа на признание дека членот 11 од Законот за помилување е „мртво слово“, врз основа на кого претседателот Иванов помилува голем број на лица и предизвика голема политичка кашканица, Парламентот си изгради…