Висар Ганиу, градоначалник на Општина Чаир: Не сите проекти зависат од нас (видео)

Градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, во интервју за Порталб.мк и Вистиномер.мк, зборуваше за спроведувањето на предвидените проекти во Општината, меѓу кои: уредување на улиците, кружните текови, уредување на училиштата, изградба на библиотека, изградба на културен дом, на паркинзи и…

Рамиз Мерко: Струга ќе се промени, ветувањата ќе се исполнат (видео)

Градоначалникот на Општина Струга, во интервју за Порталб.мк и Вистиномер.мк, говореше за туризмот во град Струга, за градската депонија, состојбите со општинскиот буџет, легализацијата на земјиштетето, урбанистичкиот план, изградбата на базени и за други активности на кои ќе се работи…

Фатмир Дехари, градоначалник на Општина Кичево: Ќе има инвестиции и од државата и од странство (видео)

Градоначалникот на Општина Кичево, Фатмир Дехари во интервју за Порталб.мк и Вистиномер.мк зборуваше за предизвиците за реализација на проектите предвидени во Општината. Исто така, говореше и за инвестициите од странство и од државата, парите за самовработување на младите, депониите и…

Ружди Лата, градоначалник на Општина Дебар: Ветувањата ќе се исполнат

Градоначалникот на Општина Дебар, Ружди Лата, во интервју за Порталб.мк и Вистиномер.мк, зборуваше за изградба на резервоар за вода за пиење, за изградба на  градинки, за градската депонија, за изградба на булеварот „Скендербег“ и за други проекти кои треба да…

Контраспин: Марин ја сврти плочата – откако стана градоначалник ги виде зеленилото и тревниците низ Аеродром!

Опозиционерот Марин во периодот пред локалните избори (15.10.2017),  нагласено се залагаше за  зачувување на зелените површина, за заштита на здравјето на граѓаните и нивното право на чист воздух. Во неговата изборна програма „Живот за сите во Аеродром“, во настапите и …

Јованоски: Во Прилеп работиме на сите полиња и на сите ветени проекти

Со доаѓање на новата локална власт се ослободи негативната енергија акумулирана долг период меѓу граѓаните. Незадоволството на ВМРО-ДПМНЕ на општинско ниво, како партија која  ја сочинува опозицијата во општинскиот Совет е разбирливо. Она што е најбитно, е дека Советот работи…

(Видео) Јаневски: Во периодот пред нас ќе станат повидливи ветените проекти

  Коста Јаневски, градоначалник на Струмица и поранешен пратеник и член на Советот на Општината, изразува умерено задоволство од досега сработеното, пред сè затоа што за да се реализираат проектите мора да се исполнат законските предуслови, а за тоа е…

Гасификацијата – најголем предизвик за градоначалникот на Охрид

  Во првите шест месеци од мандатот успеавме да реализираме околу 20 – на проекти од областа на инфраструктурата, реконструкција и изградба на патишта, детски градинки и училишта. Го отворивме новото општинско крило  во кое сега функционира најголемиот дел од…

Аце Коцевски

  Градоначалник на Велес од октомври 2017 година.   ПРИВАТЕН ЖИВОТ Аце Коцевски е роден во Велес на седми јули 1961 година. Цел живот е жител на Велес, оженет е и татко е на две деца, а според официјалните податоци…

Јован Стојановски

  Професор д-р Јован Стојановски е градоначалник на Охрид, избран на локалните избори во 2017 година   ПРИВАТЕН ЖИВОТ Стојановски е роден во Охрид во 1970 година на 7-ми август. Оженет е и татко е на две деца   ОБРАЗОВАНИЕ…

АНАЛИЗА: Ревизија во општина Сарај!

  Се поправале возила, но нема докази дека тие биле службени, односно на општината. Не се користела електронска евиденција на работното време, градоначалникот не прогласил финансиска нестабилност, иако законски имало услови за тоа, пишува анализата на Portalb.mk. Ова се дел…

Благоја Илиев

  Градоначалник на Општина Конче од октомври 2017 година, по победата на локалните избори     ПРИВАТЕН ЖИВОТ Илиев е роден на 8-ми август 1985 во Радовиш. Оженет е, и е татко на две малолетни деца.   ОБРАЗОВАНИЕ: Средното образование…

Медат Куртовски

Градоначалник на Општина Маврово-Ростуше од октомври 2017 година, по победата на локалните избори   ПРИВАТЕН ЖИВОТ Куртовски е роден на втори декември 1979 година во с. Скудриње. Оженет е и е татко на две деца.   ОБРАЗОВАНИЕ Основното образование го…

Aсфалтирани делови од Булеварот “Благој Тоска” во Тетово

  Проект: Асфалтирање на улицата кај Тетовската Касарна (Делови на Булеварот „Благој Тоска“) Рок: 2017 Буџет: Македонски Патишта во соработка со Општина Тетово ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Во предизборната кампања градоначалничката на Општина Тетово, Теута Арифи, го спомна асфалтирањето на делови од Булеварот…

Привремено саниран покривот на училиштето “Гоце Делчев” во Гостивар

  Проект: Ќе се санира покривот на училиштето “Гоце Делчев” Потребите на основните училишта ќе бидат врвен приоритет на проекцијата на буџетот на Општина Гостивар, со цел за перманентно подобрување на условите во основните училишта Рок: Првите месеци на четригодишниот…

Четиригодишниот мандат на Теута Арифи – едни ја фалат, други бројат нереализирани проекти

Граѓаните на Тетово во 2013 година првпат ѝго доверија мандатот на жена да владее со локалната власт и да ги управува јавните пари. Четири години подоцна јавноста е поделена кога станува збор за градоначалничкиот   мандат на Теута Арифи. Дел од…

Надлежните не молчеа за наводниот инцидент со кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ

  Марио Цветковски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, на 25.09.2017 година одржа прес-конференција на која го обвини СДСМ дека, „соочен со пораз на следните локални избори, прибегнува кон тешки и опасни злоупотреби на полицијата“. Поминаа три дена и има целосен…

Таравари се премисли и се кандидираше за градоначалник на Гостивар

Таравари вели дека одлуката да се натпреварува за градоначалничката функција во Гостивар била лична. „Јас сум еден од неколкуте клучни луѓе во партијата, и не можам да го избегнам ова, седнавме, разговаравме, никој не ме натера на ова. Ги демантирам…