Чавков се согласи со Прибе

Митко Чавков, актуелен министер за внатрешни работи изјави: ...Факт е дека останаа тешки последици од сето тоа (од скандалот со незаконски прислушуваните телефонски разговори-н.з.) и според мене треба да се сфати од било кој…

Ниту Уставен суд го вратил член 11 од Законот за помилување, ниту Собранието е единствениот „лек“

Пратеникот на ДУИ во Собранието на РМ Талат Џафери во изјава за новинската агенција Порталб се осврнува на две клучни работи поврзани со одлуката на Ѓорѓе Иванов за аболиција/помилување на 56 лица и најновите законски измени во…

Контраспин: Одложувањето на изборите и оставките се лош изговор за смените во Владата

Ниту оставките на министрите Спасовски и Ременски од 6-ти април беа полноважни и безусловни, ниту тогаш беа констатирани, ниту пак потребата од учество на претставниците на опозицијата во Владата престанало. Отука, наведувањето на овие…

Има решение за одложување на изборите

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски во врска со аспекти од оддржувањето на избори на 5-ти јуни, во интервју за агенцијата Франс прес, изјави дека никој не нашол уставно решение да се одложат изборите: Се наоѓаме во многу…

Контраспин: Далеку е ВМРО-ДПМНЕ од Барселона

Главните причини поради кои опозицијата не излегува на изборите се неисполнетите услови, а не рејтингот кој е променлива категорија и кој зависи и од тоа кој го мери тој рејтинг. Ако се тврди ова второто, тоа е спинување, односно извртување…

Поповска: Кандидатските листи на ВМРО ДПМНЕ се замајување за наивните луѓе и за членството

Пратеничката Лилјана Поповска, која е и претседател на политичката партија ДОМ, запрашана околу значењето на поднесувањето кандидатски листи од ВМРО ДПМНЕ за изборите закажани на 5-ти јуни изјави: ... Практично градење позиција пред…

Пелети и чист огрев чинат многу повеќе од математиката на Груевски

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски на 10.05.2016, зборувајќи за проектите што ги прави и спроведува ВМРО ДПМНЕ преку Владата, меѓу другото најави и нов проект за греење на пелети, за што од 2017 до 2020 ќе има субвенции…

Контраспин: Неморално е крвта на загинатите полицајци да се ползува за пресметка со СДСМ

Нема ниту малку логично поврзување на нештата да се потврди спинот од насловот и низ содржината, односно не се презентирани факти што би го поткрепиле ова тврдење. Оттука, целиот текст на Курир што подоцна вечерта во разни форми го…

Контролата при МВР била ненадлежна за прислушкувањето!?

Секторот за внатрешна контрола при МВР не го истражувал прислушкувањето во УБК, зашто била ненадлежна – тоа е работа на Собранието. Вака тврди Секторот во одговор до „Вистиномер“, повикувајќи се на конкретен закон. Сепак, во законот се…

Контраспин: Не постојат „хулигани на СДСМ“ на протестите за Мартин Нешковски

По повод годишнината од протестите пред Владата на Република Македонија во 2015 година, кои од мирни прераснаа во насилни, при што дојде до судир со полицијата, вчера дел од провладините медиуми емитуваа новинарски прилози, во кои заедничка…

Од кој извештај читаше Трајчевски штом не виде прекршувања во известувањето?

„Во петокот го пративме првиот извештај и до петокот (22.04.2016 – н.з.), за претходната недела, не беа констатирани прекршувања на Изборниот законик. Во овој период ги следиме централните информативни изданија на овие…

Професионалноста на медиумите беше главна цел на предлогот во парламентот

Зоран Трајчевски, директор на ААВМУ изјави: Сите оние прашања за кои што разговараа политичките партии во Клубот на пратеници околу регулација на медиумите, еден предлог отиде и во Парламентот, на измени на законот за аудио и…

Зоран Божиновски е жив и здрав – сè уште нејаснотии околу екстрадицијата

Божиновски веќе неколку дена е во истражниот затвор во Скопје и засега е добро. Но, постои јавна загриженост за неговата безбедност поради заканите кои ги дибиваше од многу места, вклучително и од највиските ешалони на власта. Србија го…

Власта се обидува преку приведувања да ја задуши „Шарената Револуција“

Според сознанијата на Хелсиншкиот комитет за човекови права, досега 13 лица се процесуирани, т.е. викнати на информативен разговор или сослушани, против 11 се изречени прекршочни санкции, а против две лица е одредена мерката куќен притвор…

Иванов бара правен лек за неправна одлука

Претседателот Ѓорѓи Иванов на 12.03.2016 соопшти: Како што најавив во моето последно обраќање, а во врска со пристигнатите лични барања за повлекување на одлуката за помилување – ослободување од гонење без спроведување на…

„Вистината“ на Даштевски – Имало дестабилизација заради промена на името

Александар Даштевски, еден од првите луѓе на собирите на Граѓанското движење за одбрана на Македонија, изјави: Никако не смее да се дозволи во Македонија, која 25 години има либерална демократија, некој да дојде на власт без…

Владата е главен проблем за медиумите – потврдено во два извештаи за еден месец

Репортери без граници и американскиот Стејт Департмент, во период помал од еден месец, излегоа со (повторно) лоши оценки за состојбата со медиумите, медиумските слободи и почитувањето на правотото на изразување во Македонија. И во двата…

Странските служби повторно во репертоарот на Груевски

Повеќе аргументи и факти говорат дека тврдењата за постоење заговор од странство, со крајна цел редефинирање на Македонија, при што Зоран Заев е само инструмент на кого му биле дадени незаконски прислушкуваните телефонски разговори за да…