ДУИ: Изградба на автопат Гостивар-Ќафасан

„Автопатот Гостивар-Ќафасан е едно од предизборните ветувања на Демократската Унија за Интеграција. Заедно со автопатот Скопје-Блаце предвидуваат дека инвестицијата би достигнала  околу 600 милиони евра. Автопатот би се изградил со меѓународната лицитација за концесионерство.“ [Рок: 2015]

Образложение:

Според текст објавен во Утрински весник на  19.12.2011, Владата се откажала од концептот сите патни правци да ги даде под концесија, откако и по неколку години нудење и чекање, никој сериозно не се заинтересирал да ги гради.  Коридорот 8 ќе се гради со концесионирање, но и со заеми и со домашни пари.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција