ДУИ: Условени парични трансфери

Спроведување на проектот за условени парични трансфери [Рок: 2015]

Образложение:

Според информациите од Mинистерството за труд и социјална политика, финансиската помош за оваа намена и понатаму се доделува. [Ажурирано на: 07.09.2012]

Секоја година на среднишколците кои потекнуваат од семејства корисници на социјална помош, им се исплатува месечен паричен надоместок од 1.000 денари.Во изминативе три години, според информациите од Mинистерството за труд и социјална политика, финансиската помош за оваа намена била доделена на:

  •  8490 корисници – 2011/2012 година
  • 7286 корисници – 2012/2013 година
  • 6230 корисници. – 2013/2014 година  [Ажурирано на: 12.04.2014]

Може да се каже дека ветувањето „Условени парични трансфери“ е исполнето.

Линкови:

Оценето од: Оливера Војновска

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција