Browsing Tag

епидемија

Прекумерната смртност во земјите од ЕУ е комплексен проблем, не може да се припише на ковид…

Во објавата што ја рецензираме се пропушта контекстот и паушално се тврди дека секаде каде што има прекумерна смртност, тоа е резултат на вакцинацијата против ковид. Експертите се децидни дека за да се најде валидна врска меѓу вакцинацијата…

Забраната за примање невакцинирани деца во градинка во време на епидемија, не е дискриминација

Со објавата се шири паника и се обвинуваат здравствените власти, иако станува збор за стандардно постапување кое поради недоволен вакцинален опфат беше применувано и во 2019 година, кога имаше епидемија со морбили. Вистиномер во архивата на…

Објава произволно тврди дека вакцините се отров и ги повикува родители да не ги вакцинираат децата

Големата кашлица која сега зема замав кај нас е резултат на недоволната вакцинална покриеност. Ваквите објави кои ги повикуваат родителите да не ги вакцинираат своите деца, се многу опасни и штетни, тие придонесуваат да се шири заразата од…

Уште на 8 февруари во Скопје е прогласена епидемија на голема кашлица

Објавата што ја рецензираме шири невистини дека официјално не е прогласена  епидемија од голема кашлица. Центарот за јавно здравје Скопје и Министерството за здравство за „Вистиномер“ потврдија дека епидемија на голема кашлица во Скопје…

Здравствените експерти не хистеризираат за големата кашлица во Скопје, туку состојбата е алармантна

Антивакцинална објава обвинува за хистерија околу состојбата со голема кашлица, заразно заболување кое може да биде фатално за невакцинираните доенчиња. Во земјава опфатот со вакцини кои штитат против оваа болест е незадоволителен, а…

Антиваксерска објава шири дезинформации против ДиТеПер вакцината

Во објавата што ја рецензираме се изнесуваат невистини дека нивоата на алуминиум во ДиТеПер вакцините биле толку високи што предизвикувале низа болести, што не е вистина и може да се заклучи од тоа што алуминиумот е присутен како адјувант…

Дезинформација е дека на Криволак се користи муниција со осиромашен ураниум

Тврдењето дека на Криволак се изведуваат вежби со осиромашен ураниум кој е канцероген е непроверено и непоткрепено со ниеден факт. Станува збор за тенденциозна шпекулација преку која се проектира теорија на заговор и создава неоснован страв…

Забрана за влез во објекти на невакцинираните е опција само ако се влоши епидемиолошката состојба

Во постот што го рецензираме, не се наведува контекстот, дека со законските измени предложено е додавање на уште една времена мерка која што не е на сила постојано, не се знае дали воопшто ќе стапи на сила и кога, но дадена е како опција во…

Контраспин: ДУИ како и ВМРО-ДПМНЕ – епидемијата им е ринг за изборни цели

Контроверзните тврдења на д-р Арбен Зибри, кандидат за пратеник од ДУИ, дека издејствувал(ле) отворање на границите „без протоколите од СЗО“ за да дојдат Албанците од дијаспората и да гласаат за ДУИ, се директно подривање на довербата во…

Контраспин: Не е до казната Мицкоски, до пораката е

Претендент за премиер не смее да испраќа директна порака дека тој е над протоколите, над забраните, т.е. над прописите во државата. И притоа, претендент за премиер, a се повикува на неинформираноста како причина Пишува: Теофил…

Несудениот поранешен кандидат за претседател на РС Македонија не верува во Ковид-19

Претседателот на Стопанската комора на енергетичарите на Македонија oтворено негира дека постои епидемија и бара да заминат одговорните кои ја фингираат опасноста. Ако ова се прави од оние од кои очекуваме поголема општествена одговорност,…

Контраспин: Стојаноска наспроти фактите – бројот на заразени од вирусот се намалува!

Споредба на бројките, кои се јавно достапни со еден клик, покажуваат дека нивото на новозаразни и на активно заболени случаи со корона-вирусот и со Ковид-19 е во опаѓање речиси десетина денови. Наспроти ова, Дафина Стојаноска, со резултати…

Контраспин: Освен од Филипче, ВМРО-ДПМНЕ да побара оставка и од италијанскиот премиер Конте

Користење на опасна епидемија за политички поени пред избори е неетички. Токму тоа го прави опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, која сака да изгрди своја среќа на несреќа на општеството и е цивилизациски феномен, корона висрусот.…

„Корона дезинформации“ за хируршките маски и за заразени свештеници

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е…

Не, во Кина не е изградена болница за само два дена

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е…