Browsing Tag

запад

Русија можела да се вооружува и да ја напаѓа Украина, а таа не смее да добива оружје за да се брани

Објавата ги извртува тезите, прави тенденциозни конструкции поврзувајќи го и атентатот на словачкиот премиер Фицо со војната во Украина, па манипулативно тврди дека Америка и Западот сакаат војна и трупаат оружје во Украина. Станува збор за…

Не е точно дека овластувањата на Зеленски истекуваат после 20 мај

Адвокати специјализирани за уставно право за „Киев Индепендент“ велат дека продолжувањето на мандатот на Зеленски е легално и согласно со Уставот на Украина. Поради воената состојба, воведена откако Путин испрати десетици илјади војници во…

Западот не спровел државен удар во Украина во 2014 година, војната ја започна Русија

Она што се случува во Украина сега, нема никаква врска со некаков државен удар од Западот спроведен во 2014 година, туку е поради фактот што Русија во февруари 2022 година ја нападна Украина со цел да приграби други делови од нејзината…

Столтенберг не барал од Москва откажување на изложбата на запленето западно оружје од Украина

Објавата без никакви докази тврди дека Јенс Столтенберг побарал изложбата во Москва да биде откажана, а подеднакво неубедливо е и тврдењето дека тој ја употребил социјалната мрежа Телеграм за да го упати овој повик. На Телеграм има профил…

Контраспин: Знае ли Ангеловски дека „Протоколите на сионските мудреци“ се докажан фалсификат, дури…

„Протоколите на сионските мудреци“ е антисемитски памфлет и докажан фалсификат. Ангеловски во колумната изразува голема поддршка за Путин и Русија, но изгледа не знае дека памфлетот е оценет како фалсификат и од Московскиот државен…

Видео од мечка во продавница, снимено во Калифорнија, претставено како да е од Русија

Сите видеоматеријали споделени во објавата се од Америка, и тој каде мечката влегува во продавницата и двете видеа каде незадоволни корисници уништуваат продавници или расфрлаат храна и пијалаци

Објава погрешно тврди дека на Кина не ѝ е гајле за Западот

На Кина и тоа како и се важни западните земји, бидејќи тие се нејзини најголеми трговски партнери. Доказ за тоа е и најавата за посетата на кинескиот претседател на Франција, Србија и Унгарија, за подобрување на односите со ЕУ. Ако Кина не…

Тенденциозно и без докази се обвинува дека Украина и Западот стојат зад терористичкиот напад во…

Одговорноста за нападот во Москва ја презеде милитантната група Исламска држава (ИСИС). Ден по нападот, на 23 март, ИСИС објави фотографија од четворицата напаѓачи. На 24 март, пак, ИСИС објави видео од нападот во концертната сала. На…

Западот не прави план за депопулација, а Русија не е единствена која трага по вакцина против рак

Во објавата се користи терминот „Братска Русија“, за да се прикаже Русија како целосна спротивност на Западот кој е претставен како непријателски. Според објавата Западот прави планови да убива луѓе, а Русија да ги спасува преку вакцини…

Западот не посакувал војна во Украина и Израел

Западните земји не гласале против „резолуција за запирање на воените дејства и напади меѓу Израел и Палестина“, како што тврди објавата, туку не ја поддржале резолуцијата на Русија за осуда на насилството и тероризмот врз цивилите, бидејќи…

Манипулација со настапот на холандската министерка за одбрана на форумот за безбедност во Варшава

Наспроти тврдењето во објавата, кога ќе се слушне оригиналната изјава на министерката за одбрана на Холандија, Олонгрен дадена на форумот за безбедност во Варшава, станува јасно дека таа не зборува за поттикнување на војната туку…

Објава манипулира со непостоечки „душмански напад“ врз православието

Ниту Македонија, ниту Русија, ниту Србија не се нападнати, како што дезинформираа оваа објава на фејсбук. Русија ја нападна Украина, Македонија има спор со Бугарија, а Србија проблем со Косово. Трите состојби во трите држави се засебни,…

Не постои никаква агенда за уништување на Русија

Не постои никаков глобален план за уништување на Русија и на Путин, бидејќи наводно биле последниот бранител на традиционалните вредности кои почиваат на темелите на православното христијанство. Мит е дека Западот сака да ги уништи…

Манипулативна објава на Фејсбук по секоја цена ја правда руската инвазија врз Украина

Целата објава изобилува со руски наративи и манипулации кои имаат за цел да шират пропаганда и да ја оправдаат руската воена агресија врз Украина. Украинците не се со испрани мозоци како што се тврди во објавата, туку тие се обидуваат на…

Западот не води војна и не губи од Русија

НАТО не е во војна со Русија и не бараме конфронтација со Русија. Она што го прави НАТО е поддршка за Украина во нејзиното право на самоодбрана, како што е наведено и во Повелбата на ОН. Во текот на изминатите месеци, преземавме исклучиво…

Главен дезинфо наратив за февруари: Западот започна војна во Украина, Русија употреби сила за да ја…

Главниот дезинформациски наратив во февруари во македонскиот медиумски простор беше изречен од претседателот на Руската Федерација Владимир Путин на само три дена пред одбележувањето на годишнината од руската инвазија врз Украина. Тој го…

Путин со дезинфо наратив – Западот ја почна војната во Украина, Русија само се бранеше

Најновиот говор на рускиот претседател Владимир Путин беше искористен да се пласира еден стар руски наратив околу Украина – Русија само се бранеше. Овој наратив беше обновен и засилен со два-три поднаративи, а беа споменати и „нацизмот“ и…

Не е точно дека западните медиуми повикуваат на геноцид на сите Руси

Овој пост е со пропуштен контекст. Точно е дека Меланија Подолијак го напишала твитот, но подоцна тој е отстранет поради злоупотреба на правилата на Твитер. Наспроти изнесеното во постот, нејзините ставови на Твитер не се поврзани со…