ВМРО-ДПМНЕ: Парична помош за инвалидни лица

Граѓаните што имаат оштетување на видот над 98 отсто и оние што имаат 100 отсто телесна попречност, ќе добиваат парична помош од државата во износ од 7.000 денари месечно. Ова право ќе го користат од 1 јули 2012 година.

Образложение:

Оваа мерка е предвидена во новите измени и дополнувања на законот за социјална заштита, а ќе може да се користи од 1 јули 2012 година. [Ажурирано на: 15.05.2012]

Со обезбедување на средствата од страна на министерството за труд и социјална политика, од 1 јули 2012 година е започната исплатата на оваа парична помош. Ова ветување се оценува како исполнето. [Ажурирано на: 28.09.2012]

Линкови:

Оценето од: Дејан Димитриевски

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција