ВМРО-ДПМНЕ: Проект „Избери данок“

Oколу 5.500 македонски претприемачи што водат бизниси со вкупен годишен приход од 3 милиони денари до 6 милиони денари, ќе имаат можност да го изберат видот на оданочување во делот на данокот на добивка.
Изборот е меѓу овие две опции:
– досегашниот, редовен начин на оданочување што подразбира данок на добивка на непризнати трошоци со
најниска стапка во Европа од 10% и 0% на реинвестираната добивка, или
– поедноставен даночен режим со плаќање на годишен данок на вкупен приход по стапка од 1%.

Образложение:

Ветувањето се истражува

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција