ВМРО-ДПМНЕ: Донесување на Закон за јавнообвинителска служба

Ќе донесеме Закон за јавнообвинителска служба, со кој ќе се утврдат правата, обврските и одговорностите на вработените во јавните обвинителства. [Рок: 2012]

Образложение:

Иако рокот за исполнување на ова ветување е истечен, ваков закон се уште не е донесен. Досега само е поднесен предлог на законот за јавнообвинителска служба од страна на министерството за правда. Според тоа, може да се заклучи дека ова ветување не е исполнето.

[Ажурирано на: 09.01.2013]

Линкови:

Оценето од: Дејан Димитриевски

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција

6 Реакции
 1. Sale :

  Za koga potocno e predvideno donesuvanjeto na Zakonot za Javnoobvinitelska sluzba?

  1. Вистиномер.мк :

   Донесувањето на Законот за јавнообвинителска служба е со рок до декември 2012.

 2. Stole :

  Zalozbite za reformi vo pravosudstvo slabo nekako…Zakonot za Javnoobvinitelska slouzba go nema na agendata na Sobranie za pretstojnite 20tina dena t.e do 25/26 dekemvri, sto znaci ne e ispolneto vetuvanjeto!?! Cekam odgovor…

  1. Вистиномер :

   Рокот за исполнување на ветувањето е до 31 декември, 2012 година, кој откако ќе истече ќе може да се оцени ветувањето. Бидејќи рокот се ближи, посетете ја страницата и ветувањето набрзо и ќе дознаете за финалниот исход.

 3. Stole :

  samo da ve potsetam da go objavite finalniot ishod “neispolneto”!?!

  1. Вистиномер.мк :

   Објавена е финалната оцена