ВМРО-ДПМНЕ: Зголемување на платите во јавниот сектор

ВМРО-ДПМНЕ за периодот 2012-2015 година им ветува на вработените во јавниот сектор зголемување на платите од вкупно 21,3% и тоа: 5% на 1.12.2012, 5% на 1.12.2013 и 10% на 1.12.2014 година.

Образложение:

И покрај ветувањето од страна на Владата дека во текот на месец декември 2012 година ќе се зголемат платите во јавниот сектор за 5%, ова зголемување е  пролонгирано за една година како одговор на европската економска криза.

Линкови:

Оценето од: Марија Теговска

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција