Епопејата на Љубе Бошкоски

Водачот на ОМ вели дека е перфидно наместен.

Подолу се поместени линковите на текстовите објавени на „Вистиномер“ во кои се споменува политичарот и поранешен министер Љубе Бошкоски, осуден на затворска казна за која тој вели дека е одмазда на режимот на Груевски поради неговото опозициско дејствување.

 

Тортурата е забранета со меѓународни документи ратификувани од Македонија (4 април 2016)

Македонските судови, неми пред случаите на тортура (1 април 2016)

Апсењето на Бошкоски е поврзано со прислушувањето (31 март 2016)

Без казни за медиумите за спектаклите „апсења во живо“ (31 март 2016)

Бошковски им веруваше на своите кои го ставија во затвор (25 март 2016)

Јанакиески и Јанкуловска со најмногу кривични пријави од СДСМ (23 февруари 2016)

Прислушувани разговори – сет 3: Како беше апсен Љубе Бошкоски (28 јануари 2016)

Јанева ги побарала од судот предметите за Мартин Нешковски и за Љубе Бошкоски (15 јануари 2016)

На какви криминали, злоупотреби и кршења на човекови права укажуваат новите снимки? (25 февруари 2015)

Медиумите за пресудите на Европскиот суд за човекови права (13 февруари 2013)

 

 

 

 

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија (BTD – The Balkan Trust for Democracy), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, NED или BTD.

Оставете реакција