Browsing Tag

Оливер Спасовски

Пратеничкиот мандат се одзема со двотретинско мнозинство, а не со 61 пратеник

Пратеничкиот мандат може да биде одземен доколку за тоа има двотретинско мнозинство во законодавниот дом. Двотретинско мнозинство од вкупниот број на пратеници во нашето Собрание не е 61 пратеник. Бидејќи во Собранието има 120 пратеници,…

Контраспин: Функцијата слатка, апанажата уште послатка

Ковачевски има законско право да зема апанажа, исто како и ексминистерот за внатрешни работи Спасовски, како што такво право имаат и другите функционери по завршувањет- престанувањето на мандатот. И тоа не е спорно. Прашањето за апанажата…

Бура од дезинформации го „поплави“ убиството на Вања

Свирепиот, антицивилизациски чин со двете ѕверски убиства, што предизвика колективна тага и траума во општеството, неизбежно се рефлектираше на социјалните мрежи, податливи да се истури гневот, да се шират најразлични шпекулации и…

Скопје виа Истанбул – Пеш до Баликесир!

Човекот кого министерот за внатрешни работи го посочи како главен креатор, планер, координатор и директен извршител на грозоморните убиства на тинејџерката Вања Ѓорчевска од Скопје и 74 годишниот фризер Панче Жежовски од Велес, беше  уапсен…

Спасовски никогаш не кажал дека Палевски имал дојава од МВР, па избегал

Изјавата на Спасовски којашто се цитира во текстот е целосно фабрикувана. Министерот за внатрешни работи, во ниту еден момент, на ниту една прес-конференција не кажа дека некој од МВР му дал информација на осомничениот Љупчо Палевски –…

Нема докази дека Палевски е наместен од политички непријатели

Објавата манипулира со бројни невистини. Не е точно дека на 27 април во Собранието имало операција на стратешките партнери на земјава, туку имаше инцидент за кој повеќе лица точно идентификувани завршија во затвор. Во конкретниот кривично…

Нема докази дека Палевски патувал со лажен пасош, уште помалку дека му го дал Спасовски

Тврдењето оти Спасовски издавал лажни пасоши на светски криминалци, е невистнито. За овој случај беше отворена истрага, а судот им изрече казни на 11 обвинети лица вработени во МВР. Ваквото тврдење понатаму е фабрикувано и филувано до…

Се шират невистини дека Вања била жртва на трговија со органи

Според официјалните информации добиени од истрагата на МВР и ОЈО и исказите на осомничените во врска со убиството на малолетничката од Скопје, Вања Ѓорчевска била грабната и убиена со огнено оружје, а со цел да се изнудат пари за откуп од…

Спасовски не излажал кога кажал дека кодовите на земјата остануваат да бидат МК и МКД

ISO кодовите за Македонија и понатаму се МК и МКД, што е лесно проверливо и ништо не е променето. Тоа е пропишано и со Преспанскиот договор во членот 1 став д. Во истиот член, исто така, се наведува дека ознаката само за регистарските…

Потерницата од Хаг за Путин – главен мотор на новите руски дезинформации и закани

Март во македонскиот медиумски простор беше одбележан со еден главен и нов дезинформациски наратив од Москва, кој беше разработен кратко време по веста дека Меѓународниот кривичен суд во Хаг објави налог за апсење на рускиот претседател…

Контраспин: Спин е дека не се прави ништо за справување со заканите со бомби

Со манипулативна комуникација со јавноста во која има ред вистина, ред полувистина и невистина главната партија на опозицијата ВМРО-ДПМНЕ спинува за феноменот на хибридните закани со кои се соочува државата веќе пет месеци – заканите со…

Твит од лажен профил претставен како да доаѓа од министерот Оливер Спасовски

Твитот споделен во постот е од лажен профил којшто го злоупотребува идентитетот на министерот Оливер Спасовски. Истиот повеќе не е активен поради пријави од Твитер заедницата дека е лажен. И од Министерството за внатрешни работи за…

Измислена вест за уапсена бугарска пејачка во Македонија се споделува како да е вистинита

Станува збор за измислен настан, но никаде, ниту во споделената вест на Фејсбук, ниту во насловот, ниту пак во текстот, тоа не е наведено, со што читателите можат да бидат доведени во заблуда. Во објавениот текст, авторот повикувајќи се на…

Контраспин: Бојкотот на собраниската комисија „за бомбите“ како протест поради ускратена јавност е…

Ако цело време додека траат заканите за бомби ВМРО-ДПМНЕ комуницира со јавноста дека за тоа е виновна неспособноста на власта и некапацитетноста на МВР, а во исто време бараат подетални информации кои кога имаат шанса да ги добијат ја…

Сатирична вест за Спасовски пренесена како вистинска

Фотографијата од постот е всушност наслов на сатирична, односно измислена вест објавена на сајтот „Тв вести“. Текстот е објавен во рубриката „сатира“, што јасно се гледа кога ќе се отвори написот. Меѓутоа, во овој пост во кој се споделува…

Контраспин: Чии се провокаторите на протестите, треба да откријат МВР и ЈО

Две вистини кои кружат во јавноста од официјални изјави на политичарите од двата табора, власт и опозиција, се всушност два спина за тоа кој и како ги поттикнува инцидентите на протестите што се одвиваат веќе неколку дена поради т.н.…

Министерот Спасовски не може да бара притвор за осомничени или обвинети лица

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во изјавата вели дека „МВР бара притвор бидејќи се исполнети условите за такво барање“, а во врска со подметнатиот пожар пред влезната врата на културниот центар „Ванчо Михајлов“.…

Сопственикот на „Беса Транс“ не е во Северна Македонија, туку во Бугарија

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски искажа невистинито тврдење на прес конференција во Владата дека сите лица, вклучувајќи го и сопственикот на „Беса Транс,“ се во земјата и достапни за институциите доколку има потреба