ВМРО-ДПМНЕ: Намалување на површините на приватно земјоделско земјиште кои не се обработуваат во подолг временски период

Ќе реализираме мерки за намалување на површините на приватно земјоделско земјиште кои не се обработуваат во подолг временски период. Пред воведување на мерките ќе се подготви детална студија на причините и најдобрите решенија. [Рок: мај 2012]

Образложение:

Донесени се измени и дополнувања на Законот за земјоделско земјиште, преку кои се регулира ова прашање, но нивното донесување е на 26.07.2012 или 2 месеци по истекување на рокот за исполнување на ова ветување. Според тоа, ова ветување се оценува како неисполнето. [Ажурирано на: 17.09.2012]

Линкови:

Оценето од: Дејан Димитриевски

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција

2 Реакции
  1. Zemjodelec :

    Okolu raspodelbata na zemjata pod koncesija vo R.Makedonija ima golem propust! i ako se izgledase deka e transparentno i regularno no nekako ispadna so dve faci ovaa raspodelba, za vreme na SDSM problemot bese deka malku luge ja zemat zemjata a po golema povrsina toa VMRO DPMNE sakase da go spreci i da dodeli na poveke zemjodelci so pomala povrsina no na kraj ne ispadna taka nego ispadna kako i SDSM, na krajot pak malku luge zemaa a po golemi povrsini. Spored mene trebase da se uvede zakon koj poseduva poveke od 10 hektari dali sopstvena ili zemja pod koncesija da nema pravo da zakupuva poveke zemjiste pod koncesija za da mozat site da zemat barem do 10 hektari, sega poznavam luge koj sakat zemja a nemozat da zemat i luge koj zemale i do 100 hektari a da ne zboram i za onie koj imat uste poveke.

  2. GodFree :

    Прв пат се среќавам со ваква страница и навистина ми се допадна замислата. Има некои работи кои треба да се доработат (задоцнетите исполнувања да се водат како исполнети или како задоцнети а не како неисполнети и др.) но во глобала страницата ви е добра. Ви посакувам успех!