Зачестија заканите и предупредувањата на Кремљ за употреба на нуклеарното оружје

Последните недели се одбележани со неколку класични руски дезинформации околу војната со Украина и генерално околу намерите на Западот, но се чини дека заканите упатени пред сè кон Европа од употреба на тактичко нуклеарно оружје за првпат…

Не е точно дека овластувањата на Зеленски истекуваат после 20 мај

Адвокати специјализирани за уставно право за „Киев Индепендент“ велат дека продолжувањето на мандатот на Зеленски е легално и согласно со Уставот на Украина. Поради воената состојба, воведена откако Путин испрати десетици илјади војници во…

Случаите Вања Ѓорчевска и Данка Илиќ не се поврзани со трговија со деца

Случаите за Данка Илиќ, двегодишното девојче кое беше прегазено од автомобил и за Вања Ѓорчевска која беше убиена во близина на Скопје, не се поврзани со трговија за деца. За малата Данка, според официјалната истрага, има двајца осомничени…

Побивање на теориите на заговор околу „предвидувањата“ во „Californication“ на Red Hot Chili Peppers

Песната стана кластер од теории на заговор како на пример: „Земјата е рамна”, „Човекот никогаш не стапнал на Месечината”, „Масони”, „Видовити шпиони”, „Лажни космонаути” и многу други Толкувањето на песната „Californication“ на…

(АНАЛИЗА) За вработувања на млади 32,4 милиони евра – дали мерките даваат долгорочни ефекти?

Државните грантови се условени – враќање на парите доколку бизнисот пропадне или ако вработените останат без работа поради отказ или доброволно, пишува Порталб Највисоки, милионски суми за „самовработување“ и за „нови работни…

Приведувањата на онкологија немаат никаква врска со новиот министер за внатрешни работи

При претресите и приведувањата на Клиниката за онкологија, полицијата постапувала по наредба на јавен обвинител, а не по наредба на министерот за внатрешни работи. Впрочем и самиот министер Тошковски во изјава за Сител рече дека МВР…

„X“ ги блокира пребарувањата за Тејлор Свифт по објавата на дипфејк фотографии од пејачката

Фотографиите беа повод за „X,“ да даде изјава во петокот, при која велат дека објавувањето голотија без согласност на платформата е „строго забрането“ Социјалната мрежа „X“ ги блокираше пребарувањата за Тејлор Свифт по појава на…

Не е вистина дека е ослободен таткото на убиената Вања Ѓорчевска

Таткото на Вања, Александар Ѓорчевски кој е осомничен за делото грабнување во случајот со убиството на неговата ќерка, не е ослободен, туку во моментов се наоѓа во притвор во Истражниот затвор во Шутка. Неговиот адвокат Владимир Туфегџиќ…

Косовски оџи не објавувале за Вања, туку лажен провокаторски профил

Во објавата се повторува веќе расчистената невистина дека за Вања Ѓорчевска, која беше грабната и убиена во близина на Скопје, наводно пишувале косовски оџи. Не постоеја никакви косовски оџи кои напишаа коментар за Вања, туку тоа беше лажен…

Бура од дезинформации го „поплави“ убиството на Вања

Свирепиот, антицивилизациски чин со двете ѕверски убиства, што предизвика колективна тага и траума во општеството, неизбежно се рефлектираше на социјалните мрежи, податливи да се истури гневот, да се шират најразлични шпекулации и…

Киднапирањето на Вања не се случило среде улица, туку во влезот од зградата

Во објавата невистинито се тврди дека киднапирањето на Вања се случило на улица, а не внатре во зградата што не е точно. Исто така, не е вистина дека грабнувањето е снимено на камера. Напротив, грабнувањето го нема на снимките од камерите…

Купишта невистини за грабнувањето и убиството на Вања

Објавата шири низа невистини во врска со грабнувањето и убиството на Вања. Не е вистина дека имало втор обид за киднапирање, не е вистина дека мајката го пријавила исчезнувањето на ќерката ден пред нејзиното киднапирање, не е вистина дека…

Не е точно дека мајката го пријавила исчезнувањето на Вања пред тоа да се случи

Ваквото тврдење не само што е фактички погрешно, туку е и бесчувствително кон семејството на Ѓорчевска, шири теории на заговор и има за цел да ја збуни јавноста, односно да ја наведе на погрешен впечаток за нешто што не постои, како и да го…

Видео на Фејсбук шири невистини и шпекулации за убиството на Вања Ѓорчевска

Трагедијата со киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, за жал, беше и сè уште е повод за изобилство на дезинформации, теории на заговор, кои неуморно се шират на социјалните мрежи. Таква е и оваа вирално видео во…

Убиството на Вања злоупотребено за заговорнички теории дека била жртва на сатанистички ритуал

Сатанистички ритуал не е споменат во ниту еден дел од досегашните сознанија на истражните органи за убиството на Вања Ѓорчевска. Во објавата се споделува комплетно непоткрепена со докази и факти теорија на заговор, како и нелогичност дека…

Преку стари теории на заговор за „западните педофили“ се шират дезинформации за убиството на Вања

Објавата изобилува со добро познати теории на заговор, избегнувајќи ги притоа фактите и доказите за случајот со исчезнувањето и смртта на 14-годишната Вања, кои институциите ги презентираа во јавноста. Не е точно дека Вања ја киднапирале…

Официјално беше кажано дека Вања била застрелана

Причината за смртта на Вања, според официјалните информации споделени од министерот за внатрешни работи, е прострелна рана, а не задушување, како што тоа сака да го прикаже објавата што ја анализираме, а која таквите тврдења ги поткрепува…

Се шират невистини дека Вања била жртва на трговија со органи

Според официјалните информации добиени од истрагата на МВР и ОЈО и исказите на осомничените во врска со убиството на малолетничката од Скопје, Вања Ѓорчевска била грабната и убиена со огнено оружје, а со цел да се изнудат пари за откуп од…