Рецензија: Сопартијците на Заев под уцена, бизнисмените во грч

Едностран, несодржаен, невистинит, без факти... Ова се зборовите кои се клучни во објаснувањето на овој производ, кој тешко може да се нарече новинарски текст Линк до оригиналниот напис: Сопартијците на Заев под уцена,…

Рецензија: Заев продолжи со заканите кон новинарите и сопартијците

Овој текст е само дел од низата текстови објавени последнава недела со тенденција да се нападне и оцрни лидерот на опозицијата, Зоран Заев, кој во јавноста излезе со „бомба“, обвинувајќи ја власта дека прислушувала повеќе од…

Фасади: Општество на лажни вредности

Корупција, тендери, пари... Протест против поставување барокна ограда на мостот кај „Холидеј ин“, 13 мај 2012 г. Фото: Ванчо Џамбаски, ФОСИМ, 2012 Станавме општество кое почива на лажни вредности, во кое лагата има право на…

Белешки за популизмот: Внимавајте, деспотот повторно ќе лаже

Од „сериозна“ прес-конференција на премиерот Груевски, до монтажа со супер смешниот „мучачос“ за плиткоумните пропагандни обиди на власта - за само две недели. Фото: Влада на РМ (лево) и видеоклип скриншот (десно). Бидејќи владините…

Умните луѓе прифаќаат разумни мислења

Што да се каже за вакви наслови? А, што, пак за содржините? Фото: веб-скриншот Дали некаде постои патриотметар, некоја направа што го мери коефициентот на патриотизам кај граѓаните? Ако има, тој што сака да опонира на ова мислење,…

Рецензија: Никој не сака обвинет за шпијунажа и велепредавство за партиски лидер

Веројатно, многу читатели си поставуваат прашање - кој пишува вакви текстови и зошто нивните автори не се потпишуваат. Одговорот е едноставен. Поради стравот да не се посрамотат и некој утре да не ги препознае на улица и на нив да…

Рецензија: Заев лаже дека му обезбедувал работни визи на Верушевски!

Од обвинувања, преку спинови и квалификации „спакувани“ во неумесни коментари, па сè до јавна осуда. Сето ова е натискано во материјал кој многу малку функционира врз база на аргументи и на вистински контекст, а повеќе се…

Умните луѓе прифаќаат разумни мислења

Линк до оригиналните написи: Балканот се тресе - Македонија влегува во војна?! Колумна на Наталија Ивчева: Крвни непријатели, алчни слепци, задоени предавници. Доста е, ова ќе ви биде крајот! Датум и време на објавување: 12.02.2015…

Рецензија: Дел од хонораците се собраа на протест

Основната цел на оваа медиумска содржина е минимизирање на протестот на хонорарците (13 февруари 2015 година) и креирање слика дека спласнува незадоволството поради новото и прилично нејасно законско решение, со кое од први…

Медиумите и штрајкот во образованието

Седницата на Синдикатот во присуство на владини министри на која падна одлуката за прекин на штрајкот. Фото: СОНК, 2015 Чудно е како она што едните медиуми го презентираат како успех и прифатливо решение, за другите е неприфатливо и…

Што може или не може да направи Народниот правобранител

Иџет Мемети (втор од лево), Народен правобранител на РМ - Работилница за сoработка со медиумите. Фото: ombudsman.mk, 2014 Политичарите, високите функционери во власта, претставниците на државни институции сакаат да даваат изјави.…

Рецензија: ВИДЕО: Груевски ја фрли својата бомба

Текст пласиран како легитимна информација, иако е очигледен спин, бидејќи станува збор за материјал чија суштина е извадена од контекст. Обид за медиумско покривање или, во најмала рака, минимизирање на импактот на…

„Новинарското“ дно сѐ уште не е допрено

(Рецнезија на текстот: Заев со лагите го допре дното: По повеќе негирања, призна дека соработувал со Верушевски) Реалноста најдобро се замаглува кога за еден настан пласирате дел од фактите, оние што ви одат во прилог, а…

Рецензија: Јанкулоска натажена, Ставрески налутен на владината седница по обелоденувањето на аферата…

Овој текст е типичен пример за тоа како новинарите објавуваат непроверени и неточни информации. Или, пак, новинарот ја измислил веста, злоупотребувајќи го уставно загарантираното право да го заштити својот извор, односно правото…

Рецензија: Граѓани од Косово масовно купуваат имоти во Скопје, Тетово и Гостивар

Ова е текст кој преку шпекулација сака да ги наруши меѓунационалните односи и тоа во време на турбулентни моменти во земјава. Најстрашно е што текстот е далеку од вистината. Иако како извор се користат агенции за недвижности, нема…

МТВ со однапред подготвени прилози го прескокна „баксуз денот“

„Некои ја продале државата за пари“, се вели во најавата на трибина на режирано и непознато здружение за еднократна употреба во 5. минута на централниот дневник на МТВ. Фото: видеоклип скриншот Ако за дел од македонските медиуми два…

Чуварот на замокот и кафезот во дијаспората

МРТ сат - Првиот сателитски канал го презема ТВ-дневникот на МРТВ. Неинформирани и изманипулирани странски претставници ја шират владината пропаганда и во земјата и меѓу нашите иселеници во странство. Фото: видеоклип скриншот Власта…

Рецензија: Откако малата Тамара почина, социјалните мрежи бараат оставка од Тодоров

Ако се изземе прес-конференцијата на лидерот на опозицијата, Зоран Заев, вест на денот во понеделникот, на 9 февруари, секако, беше смртта на Тамара Димовска од Велес, девојчето што боледуваше од сколиоза и кое почина, чекајќи ја…