Browsing Tag

САД

На третата фотографија не е напаѓачот што се обиде да го убие Доналд Трамп

Во објавата што ја рецензираме, презентирани се три фотографии. Третата од нив, не е на Томас Метју Крукс, коjшто се обиде да изврши атентат врз претседателскиот кандидат на САД Доналд Трамп. Станува збор за сосема друго лице, неповрзано со…

Измамник се претставувал како атентаторот врз Трамп

Измамник снимил клип, во кој лажно се претставил како Томас Метју Крукс, кој неодамна изврши неуспешен атентат врз кандидатот за претседател на САД, Доналд Трамп, а на ова невкусно видео наседнаа најпрвин повеќе странски, а потоа и домашни…

Смртноста во американската армија во 2021 година не се зголемила за 1100 проценти

Откако во 2021 година се појави ненадеен раст на смртноста и медицински состојби како канцер, портпаролот на одделот за набљудување во Агенцијата за здравје на армиските припадници, за Политифакт изјавил дека ги разгледале податоците и…

Руски борбени авиони не летале над Флорида

Снимка од лет на борбени авиони без никаков извор и доказ е опишана како влетување на Русите во воздушниот простор на САД. Ако е тоа точно, а не е, тоа би бил страотен инцидент, кој би бил ударна вест во медиумите и кој би предизвикал…

Саудиска Арабија не престана да продава нафта во долари

Формален договор со кој се бара Саудиска Арабија да ја продава нафтата само во долари, никогаш не постоел, а Саудиска Арабија продолжува да продава нафта во долари. Исто така, сè што е поврзано со глобалните нафтени системи, финансирањето,…

Еди Рама не ги критикувал САД, изјавата е извадена од контекст

Се работи за тенденциозно монтирање на снимката од заедничка прес-конференција на американскиот секретар за надворешни работи Блинкен и албанскиот премиер Рама, при што биле отсечени зборовите кои ѝ претходеле на изјавата. Официјалниот…

Кирк Даглас не делел помош во Егејска Македонија во Грчката граѓанска војна

Повеќе објави на Фејсбук споделуваат фотографија, на која познатиот холивудски актер Кирк Даглас им дели хуманитарна помош на деца во некое село, што го опишуваат како фотографирано во Егејска Македонија во текот на Граѓанската војна во…

Не е точно дека медиумите молчат за руската воена вежба на Карибите

И светските и македонските медиуми екстензивно известуваа за оваа воена вежба повикувајќи се на изворите што им беа достапни. Дел од македонските медиуми повикувајќи се на Ал Џезира известија дека оваа посета на руската морнарица е во…

Нема најави дека земји од НАТО се подготвуваат за нуклеарни напади врз Русија

Во последно време зачестуваат заканите од Москва за употреба на нуклеарно оружје, а дезинформациската машина на Кремљ на социјалните мрежи се обидува да го обвини НАТО дека „се подготвува за нуклеарни напади внатре во Русија“, иако такви…

Стар клип од видеоигра претставен како снимка од напад врз носачот на авиони Двајт Ајзенхауер

Видеоклип објавен на Фејсбук е проследен со опис, кој создава впечаток дека тука се работи за напад врз американскиот носач на авиони Двајт Ајзенхауер од страна на јеменското движење на хутите, кои за тоа јавија на 31.5.2024 г. Но…

Нема докази дека Путин изјавил оти Русија ќе го поддржи Иран, ако САД се вмеша во конфликтот

Кремљ на 16 април објави извештај од телефонски разговор меѓу Путин и тогашниот претседател на Иран, Ебрахим Раиси по повод конфликтот меѓу Иран и Израел, наведувајќи дека рускиот претседател повикал на прекин на огнот. Во соопштение на…

Русија можела да се вооружува и да ја напаѓа Украина, а таа не смее да добива оружје за да се брани

Објавата ги извртува тезите, прави тенденциозни конструкции поврзувајќи го и атентатот на словачкиот премиер Фицо со војната во Украина, па манипулативно тврди дека Америка и Западот сакаат војна и трупаат оружје во Украина. Станува збор за…

Не е точно дека американските и руските трупи во Нигер се дружат

Клипот споделен во објавата не е снимен во Нигер и не е нов, за што сведочи фактот дека за него пишувал рускиот весник Московский комсомолец уште на 6.11.2021 г., што било пред доаѓањето на руските трупи во таа африканска земја. Инаку,…

Измислица е дека изборните резултати се фалсификат

Објавата без никакви аргументи обвинува за изборен фалсификат, кој не се случи ниту на парламентарните, ниту на претседателските избори. Сите политички чинители ги признаа изборните резултати, без исклучок. Дополнително, надворешните и…

Во Минесота сурогат мајчинството не е забрането, сурогат мајките и сега добиваат финансиски надомест

Носењето на законот со кој правно се регулира она што досега воопшто не било забрането во Минесота (сурогат мајчинството), а кое е водено од алтруистички цели, меѓу кои и тоа да му се овозможи на некој што не може да има дете да се оствари…

Објавата дезинформира дека сопругот на Викторија Нуланд и Лазар Каганович се роднини

Не постојат докази дека десната рака на Сталин, Лазар Каганович бил роднина на сопругот на Викторија Нуланд, Роберт Каган. Роднините на Кагановиќ го демантираат тоа и тврдат дека истакнува дека Лазар Каганович нема никакви роднини во САД.…

Видео од мечка во продавница, снимено во Калифорнија, претставено како да е од Русија

Сите видеоматеријали споделени во објавата се од Америка, и тој каде мечката влегува во продавницата и двете видеа каде незадоволни корисници уништуваат продавници или расфрлаат храна и пијалаци

Јакимовски со полувистини за реалните проблеми околу финансиите на Пентагон

На вчерашната дебата на Националниот сервис МРТ,  кандидатот за претседател Стевчо Јакимовски, изјави делумно вистинито дека американскиот Пентагон (односно Министерството за одбрана) не дозволува да им се направи ревизија, дека се под…