Browsing Tag

СДСМ

Ниту едно од поглавјата за преговорите со ЕУ не е отворено

Во својата програма за парламентарните избори во 2020 година, СДСМ вети дека 80 отсто, односно 25 од 33 поглавја за влез во ЕУ, ќе бидат отворени до крајот на нивниот мандат. Сепак, досега сè уште не е отворено ниту едно поглавје

СДСМ не е профашистичка партија

Во објавата покрај говор на омраза и непримерен речник полн со навреди, се изнесуваат невистини, како на пример  дека партијата СДСМ била профашистичка. Кога ќе се погледнат целите во статутот на СДСМ евидентно е дека тие се дијаметрално…

Не е точно дека Заев и Битиќи со партиски пари се рекламирале на Фејсбук

Во објава на својата Фејсбук страница партијата Левица тврди дека СДСМ потрошил милионски суми за рекламирање на социјалната мрежа. Меѓу оние што трошеле партиски пари за реклами на Фејсбук се посочуваат и експремиерот Заев, вицепремиерот…

Предизборно расфрлање со незаработени пари

Постојат повеќе аспекти преку кои може да се анализира понудата на двете најголеми политички партии во македонскиот блок СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за претстојните избори. За тоа секако треба да бидат и достапни програмите за пошироката јавност, а…

Предизборна „љубов“ и дарежливост кон пензионерите

СДСМ ветува минимална пензија од 20 илјади денари до 2028 година, дополнително и новогодишен пакет од 100 евра за секој пензионер во државата почнувајќи од оваа година. ВМРО-ДПМНЕ, пак, најавува по 5 илјади денари линеарно за сите…

Контраспин: Нема силни аргументи дека СДСМ има најголем коалициски потенцијал

Децидната изјава на Ковачевски дека СДСМ има најголем коалициски потенцијал нема силни аргументи за да биде потврдена како факт. Историјатот на создадени и растурени коалиции од 2016/7 до сега што ги направи СДСМ за да обезбеди мнозинство…

Контраспин: Силјановска не ги седна пензионерите во ложата на „Мапет шоу“

Контекстот во кој претседателската кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ ја кажа репликата за „Мапет Шоу“, беше сосема поинаков од оној што го претстави СДСМ. Самата реплика воопшто не се однесуваше на пензионерите, туку на влијателни, квалитетни луѓе…

Секогаш кога се ближат изборите, се влошува говорот на омраза на етничка основа во медиумите

„Слободата на медиумите е неотуѓиво право“ според Етичкиот кодекс на новинарите е едно од основните начела на новинарството, а секој новинар треба да биде целосно свесен дека „Основната должност на новинарите е да ја почитуваат вистината и…

Контраспин: Што може, а што не, ВМРО-ДПМНЕ ќе покаже по избори ако ja освои власта

Двете цврсти тврдења на Ковачевски за ВМРО-ДПМНЕ дека е партија која не може да донесе никави позитивни промени и дека е партија која е против членството на С. Македонија во ЕУ, се извртување на вистината, т.е. спин. Првиот го темели на…

Ковачевски ја заборави сопствената улога во медиумскиот сектор – извинувањето е лицемерно

На Ковачевски и на СДСМ никој друг не им е виновен што не сторија ништо позначајно реформски во медиумскиот сектор, а што било нивна должност, вклучувајќи го и тешкото спроведување на обврската за финансирање на МРТ, што е клучна реформа и…

Контраспин: Жалењето на Ковачевски е задоцнето и бескорисно, зијанот е голем

Изјавата на Ковачевски дека „мора да се биде реален“ и „тоа е процес кој мора сите заедно да го изодиме“ е спин. Министрите на СДСМ во техничката влада не го предложиле и не го изгласале ова со бесплатните возачки поради висока свест и…

Контраспин: Како СДСМ мисли да биде избрана привремена влада без двајца министри?

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ за неподршка на привремената влада на Талат Џафери е несериозен и тежок за разбирање, ама ставот на СДСМ дека во тој случај „местата во техничката Влада на ДПМНЕ треба да останат празни, а мандатарот да предложи Влада…

Содржината кон Запад, коментарите кон Исток: Што се објавува на Фејсбук за НАТО и ЕУ

Иако најпопуларните фејсбук постови во однос на интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ и НАТО се со позитивна конотација, коментарите најчесто се целосно негативни и проруски настроени. Во нив се тврди дека Македонците го губат својот…

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со различни аршини за дезинформациите околу двојното убиство 

Кратка анализа на јавната комуникација на двете главни политички партии од власта и опозицијата околу двојното убиство што ја потресе земјата, покажува разлики меѓу двете партии: СДСМ сепак делуваше поодговорно, додека ВМРО-ДПМНЕ - дури и…

Анкетната комисија за Онкологија воопшто не гласаше за предлог-заклучоци, ниту, пак, утврди…

Анкетната комисија не утврди ничија политичка одговорност, туку пратениците од парламентарната група на ВМРО-ДПМНЕ предводени од пратеничката Рашела Мизрахи ги презентираа своите заклучоци, кои не беа ниту ставени на гласање во Анкетната…

Контраспин: Зголемувањето на платите во образованието најмногу е резултат на притисоци од…

Од она што може да се види низ архивите на медиумите и на синдикатите, како и на МОН, сосема е јасно дека имало зголемување на платите во основното и средното образование во изминатите неколку години. Но, кога подетално ќе се навлезе во…

Стефан Васев од СДСМ не е син на доктор Нино Васев

Не е вистина изнесеното во постот кој го рецензираме, дека Стефан Васев од СДСМ е син на др. Нино Васев, поранешен директор на Клиниката за онкологија. Единствено заедничко им е презимето, но тие не се татко и син, ниту имаат каква било…

Контраспин: Отвoрена истрага на ОЛАФ не значи и потврден криминал

Веста за 18 истраги на ОЛАФ во С.Македонија за пет години секако дека е има своја тежина и е предупредувачка, без оглед што недостасуваат многу елементи како што се институциите и типот на препораките што се дадени откако истрагата…