Browsing Tag

вмро-дпмне

Таравари и Мицкоски не се сретнале во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ на 31 јануари

ВМРО-ДПМНЕ демантираше дека Арбен Таравари и Христијан Мицкоски имале средба во партиското седиште. Телевизијата Клан испрати соопштение дека не е точна првично објавента информација од нивната телевизија, дека автомобилот на Таравари бил…

Контраспин: Како СДСМ мисли да биде избрана привремена влада без двајца министри?

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ за неподршка на привремената влада на Талат Џафери е несериозен и тежок за разбирање, ама ставот на СДСМ дека во тој случај „местата во техничката Влада на ДПМНЕ треба да останат празни, а мандатарот да предложи Влада…

Содржината кон Запад, коментарите кон Исток: Што се објавува на Фејсбук за НАТО и ЕУ

Иако најпопуларните фејсбук постови во однос на интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ и НАТО се со позитивна конотација, коментарите најчесто се целосно негативни и проруски настроени. Во нив се тврди дека Македонците го губат својот…

Предвремените избори на Мицковски ги стасаа редовните, Џафери наскоро во „премиерскиот костум“

ВМРО-ДПМНЕ  со години опсесивно бараше предвремени парламентарни избори сѐ до 20 октомври, кога партискиот лидер Христијан Мицкоски се помири дека ќе бидат во редовниот термин. Опозицијата бараше да нема техничка влада и премиер од ДУИ, ама…

Сигналите од ВМРО-ДПМНЕ за учество во „техничката влада“ се недвосмислени

Повеќе сигнали од високи функционери и претставници на ВМРО-ДПМНЕ укажуваат дека партијата ќе учествува во преодната, „пржинска или техничка влада“. Тоа што органите на партијата допрва ќе решавале за тоа прашање може да биде или за…

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со различни аршини за дезинформациите околу двојното убиство 

Кратка анализа на јавната комуникација на двете главни политички партии од власта и опозицијата околу двојното убиство што ја потресе земјата, покажува разлики меѓу двете партии: СДСМ сепак делуваше поодговорно, додека ВМРО-ДПМНЕ - дури и…

Анкетната комисија за Онкологија воопшто не гласаше за предлог-заклучоци, ниту, пак, утврди…

Анкетната комисија не утврди ничија политичка одговорност, туку пратениците од парламентарната група на ВМРО-ДПМНЕ предводени од пратеничката Рашела Мизрахи ги презентираа своите заклучоци, кои не беа ниту ставени на гласање во Анкетната…

Контраспин: Без трета опција шансите за прогрес на земјата се многу помали

Конкурентноста е лек за многу проблеми во економијата, но и во политиката, лек кој може демократијата да ја направи пофункционална. Инсистирањето на доминација во пратеничкиот состав и доминација во власта, можеби носи механизам за побрзо…

Контраспин: Има ли поголем македонски национален интерес од евроинтеграциите?

Што ќе стане со нашата кандидатура со замрзнати преговори? Заговорниците на тезата дека „не треба да брзаме“, кои истовремено велат дека „од тебе зависат промените“, на ова немаат одговор. Поточно, нивниот одговор, парафразирано, е дека…

Контраспин: Со измените на КЗ, асистирани и од опозицијата, се амнестирани многу поранешни и сегашни…

ВМРО-ДПМНЕ не направи ништо да го забави донесувањето на овие измени во Собранието, напротив, асистираше, а второ, голем е бројот на ликови – поранешни и сегашни високо позиционирани членови на ВМРО-ДПМНЕ, кои се директни корисници од…

Контраспин: ВМРО-ДПМНЕ не може да се амнестира од дилот за измените на КЗ

Ако главниот кабает за овој срам за владеењето на правото во Македонија е на власта предводена од СДСМ и ДУИ, опозицијата, вклучувајќи ја и најголемата партија во нивните редови ВМРО-ДПМНЕ нема да може никако себе си да се амнестира, затоа…

Александар Николоски не признал дека ВМРО-ДПМНЕ е антизападна и против ЕУ

Не е вистина дека Николоски признал дека ВМРО-ДПМНЕ е антизападна и дека е против ЕУ, како што тврди оваа објава на Фејсбук. Очигледно е дека станува збор за монтирано видео, со цел да се оцрни најголемата опозициска партија. Доколку се…

Контраспин: Отвoрена истрага на ОЛАФ не значи и потврден криминал

Веста за 18 истраги на ОЛАФ во С.Македонија за пет години секако дека е има своја тежина и е предупредувачка, без оглед што недостасуваат многу елементи како што се институциите и типот на препораките што се дадени откако истрагата…

Контраспин: УКИМ не смее да биде спинерска тема на партиите

Секое градење цврст став и комуникација на тој став со јавноста само врз основа на една ранг листа на некои од бројните во светот, е осудена со ризик за спинување уште во старт. Од тука, нема сомневање дека, иако ВМРО-ДПМНЕ се повикува на…

Контраспин: Николоски нуди граѓаните да оладат од ЕУ додека ВМРО-ДПМНЕ не ја среди државата

Николоски и ВМРО-ДПМНЕ се за евроинтеграции, преговарачкиот процес ќе продолжел и без уставни измени, само најпрво новата власт за 6 месеци до една година да ја среди земјата. После тоа Бугарија ќе имала сериозен притисок да се откаже од…

Ковачевски не си ја зголемил сопствената плата – одлуката е на Уставниот суд

Што ќе се случува по одлуката на Уставен суд да укине делови од законско решение со кое беа „замрзнати“ платите на избраните и именуваните лица сè уште е непознато, иако поизвесно е дека ќе има некакво зголемување. Но, затоа пак, познато е…

Контраспин: Сомнителна ефикасност на „планот од три столба за излез од кризата“ на ВМРО-ДПМНЕ

Најголемата опозициска партија по интервјуто на нејзиниот лидер Мицкоски на 23.03. инсистира на тоа дека има „план за да се преброди кризата“ (со уставните измени), но не кажува дека спроведливоста и ефикасноста на тој план се речиси…

Контраспин: Секоја партија, па и ВMРО-ДПМНЕ, треба да се занимава и со дневна политика

Османи ја извртува вистината кога ја советува ВМРО-ДПМНЕ да не се занимава со дневна политика и тоа е освен спин и непринципиелен став, зашто, меѓу другото, опозицијата се занимава и со работењето на Османи и со работењето на вицепремиерот…