Договорот од Пржино „трета епизода“ – Амбициозен план за праведни и кредибилни избори

Воздржаност во јавноста за „добрата вест“. Договорот постигнат, прашањето е дали ќе се имплементира
Фото: Мета
  22/07/2016 at 17:51   Коментар    
  За  разлика од Договорот од Пржино  (02.06.2015), каде што датумот за избори беше определен во самиот старт, овојпат е…

Договорот меѓу четирите политички партии од 20 јули 2016 година

Договорот беше постигнат по долготрајни преговори. Фото: Мета
  21/07/2016 at 10:06   Коментар    
  На 20 јули 2016 четирите политички партии се договорија:   Избирачки список Четирите политички партии се согласија да се…

Полицијата подредена на СЈО – кнедла во грлото на власта

Полицајци има, но нема политичка волја да се стават под раководство на СЈО. Фото: МВР, колаж: Вистиномер
  15/07/2016 at 18:59   Коментар    
    Иако Законот за кривична постапка дозволува специјален полициски тим да биде под команда на обвинителите, министерот за внатрешни…

Дарежливоста на власта пред избори е неспорна

Трајко Славески
 Фото: Принтскрин
  21/07/2016 at 17:31   Коментар    
Поранешниот министер за финансии во Владата на ВМРО-ДПМНЕ, професор Трајко Славески, не гледа никаква поврзаност меѓу задолжувањето (издавњето на еврообврзницата…

Против Талески се води истрага, а не политичка хајка

Талески се обиде да шутира во офсајд-ситуација. Фото: Мета
  20/07/2016 at 16:22   Коментар    
  Градоначалникот на Општина Битола, Владимир Талески, кој денеска (20.07.2016) беше на распит во Специјалното јавно обвинителство (СЈО) како осомничен…

Министерот поголем експерт од релевантните институции за испитување на квалитетот на водата

Министерот ја оспори компетентноста на надлежните институции. Фото: Министерство за здравство
  13/07/2016 at 13:02   Коментар    
  Министерот за здравство Никола Тодоров во однос на препораките од Државниот санитарен инспекторат дека водата во Дојранско Езеро е…

Изградени тротоари на десет улици во Горно и Долно Лисиче

Девет километри нови тротоари во Лисиче
Фото: Птринтскрин , Општина Аеродром
  26/07/2016 at 12:50   Коментар    
Проект: Поставување тротоари и ново осветлување на повеќе улици во Горно и Долно Лисиче: Опис на проектот: Ќе бидат изградени…

Обновен патот што ги поврзува Горно и Долно Лисиче

Наместо 21,4 милиони денари,  реконструкцијата чинеше 24 милиони денари
Фото: Принтскрин  Отчет Конески (Општина Аеродром)
  25/07/2016 at 16:46   Коментар    
Проект: Реконструкција на локален пат с. Долно Лисиче – с. Горно Лисиче Опис на проектот: Со поддршка од Владата на…

КОНТРАСПИН: Кормилото на македонскиот „Титаник“ е кај ВМРО-ДПМНЕ

Крсто Муковски: Кој управува со македонскиот Титаник? Фото: скриншот
  26/07/2016 at 17:57   Коментар    
  Може ли при апсолутна доминација на најважните политички функции, опозицијата да „влезе во кабината  на „Титаник“, да ги окупира…

КОНТРАСПИН: Министерство за финансии? Која е разликата меѓу Европа и ЕУ?

Статистичките компарации се најдобри кога не се манипулира со примероците за споредба. Фото: pixabay
  20/07/2016 at 20:14   Коментар    
    „Македонија е умерено задолжена земја и доколку се вкалкулираат средствата од еврообврзницата, согласно податоците на ЕУРОСТАТ Македонија е…