Browsing Tag

вакцини

Нова антиваскерска лага: Лекарите и сестрите ќе биле судени за воени злосторства!

Она кое што е наведено на самиот документ „Согласност за вакцинација“, е дека вакцинацијата против ковид 19 ќе ја намали можноста да се разболете од ковид 19. Исто така, пишува дека ,,како и сите лекови, ниту една вакцина не е целосно…

Научно видео од 2015 година злоупотребено за да се шират теории на заговор

Луѓето не се разболуваат ниту од антените за мобилна телефонија, ниту од графен оксид. Тие на никој начин не се поврзани со вакцините против ковид-19. Објавата што ја анализираме користи научно видео од 2015 година, осум години пред да се…

На Фејсбук повторно се шират конспирации за пандемијата и „длабоката држава“

Објавата произволно тврди дека пандемијата на ковид била лажна и дека луѓето треба да се борат против некакви сатанисти и против некоја длабока држава. Пандемијата и коронавирусот беа реални и однесоа многу човечки животи, менувајќи го…

Нанотехнологијата, 5Г мрежата и графен оксидот немаат никаква поврзаност со вакцините

Објавата изнесува низа теории на заговор и непотврдени факти во врска со вакцините и нивниот состав. Вакцините не содржат графен оксид, ниту пак, графен оксид или некаква нанотехнологија која генетски ќе го модифицира човекот за тој да биде…

5Г мрежата не го активира Марбург вирусот, ниту пак, луѓето се чипирани и имаат графен оксид

Видеото е од 2021 година, но тоа на ниедно место во објавата не се кажува, па кога ќе се погледне се добива впечаток дека станува збор за сегашен настан и непотребно се крева паника и страв во јавноста за смртоносен вирус. Во објавата се…

Вработените во „Фајзер“ ги добиле истите вакцини со истиот состав, само од различна серија

Во постот наменски е прикажан само краток фрагмент - виедоматеријал од 20 секунди, со којшто се креира погрешна слика за вакцините. Од целосниот контекст на прашањето и одговорот кои може да се видат на оригиналното видео, јасно е дека…

Нема линк меѓу ХААРП програмата, коронавирусот, вакцините и климатските промени

Постот произволно тврди дека пандемијата на ковид била лажна, дека вакцините биле смртоносни и дека климатските промени се лажни, односно се прават со помош на системот ХААРП. Пандемијата и коронавирусот беа реални и однесоа многу човечки…

Информацијата за редок несакан ефект (миокардитис) од ковид вакцините е јавно достапна информација

Во постот се прави обид информацијата за постоење на редок несакан ефект на миокардитис и перикардитис после примањето на  ковид вакцината на „Фајзер“, да се претстави како некаква добро чувана тајна, па уште и се прикажува како нешто што…

Несаканите ефекти кај децата вакцинирани против ковид се благи и минливи

Во овој пост се пропушта контекстот, бидејќи иако е точно дека 86 проценти од децата имале пријавени несакани реакции, сепак, тие се благи, односно се однесуваат на локални реакции и на болка во местото на инјектирање. Но, ова во постот се…

Објектот на „Фајзер,“ погоден од торнадо, не е во Калифорнија и не произведува ковид вакцини

Силното торнадо ја погоди Северна Каролина, а не Калифорнија, како што невистинито се тврди во оваа објава на Фејсбук. Во невремето не е комплетно уништена фабрика на „Фајзер“, туку  е оштетен магацин за специфични лекови кои се даваат на…

Амишите се вакцинираат и не се поштедени од канцер или аутизам

Стив Кирш, кој говори во видеото од постот, самиот за Асошиејтед Прес кажал дека за неговото излагање пред сенатот во Пенсилванија немал најдено какви било медицински студии, туку само го кажал своето лично искуство дека меѓу Амишите не…

Произволно се тврди дека САД во Украина работеле на создавање биолошко оружје со ДНК на Руси и…

Тврдењето дека „САД во биолабораториите во Украина работеле на создавање на биолошко оружје засновано на ДНК на одредена етничка група, односно на Русите и Кинезите“, е сосема произволно и без никакви докази. Департментот за одбрана на САД…

Логото на Алијансата за дождовни шуми не значи дека производите имаат црви и не е поврзано со Бил…

Во објавата е направена една голема мешаница и манипулација со повеќе неточни тврдења кои и меѓу себе не се поврзани и немаат логика. Прво не е вистина дека производите што го носат логото на Алијансата за дождовни шуми содржат инсекти и…

Постот произволно посочува наводни причинители на рак

Не е вистина дека фармацевтите ги кријат причинителите на рак кај луѓето, а митовите за тоа кои производи се причинители на рак треба да се разбиваат со научни факти, а не со верувања. Наведените причинители на рак, посочени во текстот што…

Од студија со двајца учесници не може да се тврди дека ковид вакцините предизвикуваат мултиплекс…

Според СЗО, не постои конклузивен линк меѓу мултиплекс склероза и вакцинација против ковид-19. „Премногу е рано да се извлекуваат заклучоци од оваа студија бидејќи студиите за контрола на случај не утврдуваат каузалност, туку воспоставуваат…

Не е точно дека не постојат аутистични деца кои не се вакцинирани

Не постојат докази кои го поврзуваат појавувањето на аутизам кај децата и вакцините. Истражувањата покажуваат дека децата со аутизам и нивните браќа и сестри примиле помалку вакцини во споредба со остатокот од земјата или воопшто не биле…

„Фајзер“ нема патент за далечинско следење контакти на вакцинирани лица

Патентот е регистриран од двајца пронаоѓачи, Гал Ерлих и Маер Фенстер, а не од „Фајзер“ и тоа може да се види на линкот кој постот го споделува. Портпаролот на „Фајзер“ во изјава за Ју-ес-еј тудеј потврдил дека компанијата нема регистрирано…

Не е точно дека Јапонија покренува истрага против ковид-вакцините поради милиони смртни случаи

Ниту има докази за милиони смртни случаи, ниту пак, некаде има официјална вест за покренување некаква истрага против вакцините. Според СЗО, до крајот на ноември 2022 година во Јапонија биле администрирани над 349,2 милиони дози вакцини…