Категорија...

ИЗБОРИ 2020

Редовна интерна комуникација од април, преставена како предизборни притисоци од инспектори на ДИЗ

Пишува Ване Трајков Објавената информација со наслов ,, Дали ДИЗ функционира како партиска испостава на СДСМ: По директни усни наредби на активисти на СДСМ се казнуваат откупувачи !’’  обвинува за функционирањето на Државниот…

Насловот и текстот немаат никаква поврзаност

Пишува: Шефкије Аласани Рецензираниот напис е објавен на порталот Актуале, на 7 јули, со наслов: Дали и Села ќе вика: Амелика, Амелика, Амелика. Во Вистиномер многу пати е нагласено дека треба да се известува на правилен и…

Текст кој можел да го напише било кој, доказ за партиско вработување?

Пишува Билјана Димко Написот „Дали во Битола се тргува со работни места за гласови?“се темели на текст односно список од непознат автор. Главната проблематичност на овој документ е во тоа што не е веродостоен. Овој текст ја има за…

Охридските доктори и специјализанти не биле искористени за „пиарот“ на Филипче

Пишува: Соња Рилковска Рецензираме вест објавена на порталот Охрид24 , на 5 јули , под наслов „ (ФОТО) Докторите и специјализантите од охридските здравствени установи изманипулирани и искористени за пиар на Венко Филипче и…

Изјава што Николовски не ја дал – ,,накалемена” во наслов

Пишува Ване Трајков Во написот ,, Љупчо Николовски: После 15 ти кога ќе изгубиме ќе станам тезгар како мојот шеф Зоран Заев’’ се врши обид за дискредитација на личност која е дирекнто вклучена во парламентарните избори.  …

Претпоставки и коментари наместо да се праша втората страна

Пишува: Весна Коловска Серија различни текстови во прилог на иста видео снимка се појавија на повеќе дигитални медиуми, на кои заеднички именител им е констатирање и коментирање, со инсинуирање на…

Лажна вест е дека Фатиме Фетаи е позитивна на коронавирус!

Пишува Ване Трајков Рецензираме текст со наслов ,,Фетаи и Бубевски позитивни на корона?’’  во кој што е пласирана непроверена информација која само инсиунира, без да има во неа официјални изјави од споменатите…

Села не можел да го легализира казиното на Мијалков во „Мериот“

Пишува: Шефкије Аласани Во веста со тенденциозен наслов: „Села го легализира казиното на Мијалков во Мериот“ која ја рецензираме се тврди дека лидерот на Алијансата за албанците, Зијадин Села, го легализирал…

Саркастични коментари наместо информации за работата на Филипче

Пишува: Билјана Т. Димко На веб страницата на телевизија „Алфа“ на 05.07.2020 е објавен новинарски текст со наслов „Филипче си тера предизборни партиски активности, заборави на тематските прес-конференции за…

Манипулација со бројките на објавите на СДСМ на „Фејсбук“

Пишува: Убавка Јаневска Го рецензираме текстот објавен на Курир, на 4 јули, годинава  со наслов „ФОТО: СДСМ троши 27.000 евра дневно за реклами на Фејсбук“ во кој се тврди дека партијата на власт троши огромни…

Пласирање лажни вести под превезот на „анонимни извори“

Пишува: Соња Рилковска Рецензираме вест објавена на порталот Охрид24  на 04.07.2020 под наслов „Лазе Таневски сменет од шеф на изборниот штаб на СДСМ?“. Насловот е поставен во прашална форма, но не е одговорено…

Лиферувана шпекулативнa инсинуација за ,,сериско палење возила низ Македонија”

Пишува Жаклина Цветковска Рецензираме текст со наслов „ После денешната аудио бомба дали станува јасно кој стои зад сериското палење возила низ Македонија?“, кој што е поврзан со објавувањето на аудио материјал,…

Партијата која „БЕСА“-та („Зборот“) на Албанците им ја даде на „каурите“ го поддржува Заев за…

Пишува: Шефкије Аласани Пример кој не ги почитува новинарските стандарди е рецензираниот напис со наслов: Партијата која „БЕСА“ – та на Албанците им ја даде на „каурите“ го поддржува ставот на Заев за…

Дали Заев и Мицкоски се обединети против идејата „премиер Албанец“?

Пишува: Шефкије Аласани На 30 јуни на многу информативни портали на албански јазик се сподели еден напис со наслов  „Заев и Мицскоски обединети: Нема премиер Албанец” (ВИДЕО)" На прв поглед насловот остава впечаток…

Дискредитација на кандидати за пратеници без воопшто да бидат исконтактирани

Пишува Весна Коловска Рецензираме текст со наслов: „Кандидатката за пратеник Билјана Проеска од редовите на ВМРО од Крушево осудена!“, со кој голо се пренесува нешто што претходно било напишано на социјалните…

Еден краток видео клип претставен како ,,целиот здравствениот систем”

Пишува: Соња Рилковска Рецензираме вест  објавена на штипската ТВ Стар под наслов „Клип за македонското здравство“. Веста поткрепена со аматерско видео е објавена на Фејсбук страната на ТВ Стар вчера (01 јули)  во 17 часот. Уште…

Партиски лидери се изедначуваат со историски личности?!

Пишува Жаклина Цветковска Рецензираме текст со наслов „Моќна фотографија на даскалите Христијан Мицкоски и Гоце Делчев “. Oбјавената фотографија на лидерот на опозицијата, веднаш до споменикот на Гоце Делчев e…

Двосмислени тврдења во насловот и неименувани ,,експерти”

Пишува Жаклина Цветковска Рецензираме текст со наслов „Јовески даде ветување дека ќе го доврши делот на Катица Јанева!“, објавен на порталот magazin.mk, на 30.06.2020 година, во кој се пренесува дел од интервјуто…