Browsing Tag

видео

Виралното видео во објавата не е од скопска свадба

Видеото нема никаква врска со свадба во Скопје. Истото е споделувано пред една година во друг контекст, а може да се најде на социјалните мрежи и со друга музика во позадина. Очигледно е дека видеото е едитирано за да делува како да е…

Видео од 2009 година прикажано како од протестите во Малме против учеството на Израел на Евровизија

Видеото кое прикажува насилни протести во Шведска датира од натпревар од Дејвис купот во Малме во 2009 година, но истото објавата што ја анализираме го прикажува како да е од  протестите кои се однесуваат на натпреварот за песна на…

Со манипулативни изменети видеа се исмеваат францускиот и украинскиот претседател

Првото видео наводно го прикажува Макрон меѓу млади посетители во ноќни клубови кои танцуваат во стилот на 80-тите години. Станува збор за манипулирана верзија на клип на кој се прикажани луѓе како танцуваат, кои биле дигитално изменети за…

Манипулирано видео од Зеленски како танцува се шири на социјалните мрежи во соседството

Од почетокот на годината кружи ново дип фејк (deep fake) видео од Зеленски како танцува во црвена носија. На социјалните медиуми Фејсбук и Тик-Ток се споделува видеото од претседателот на Украина, но тоа всушност е манипулирано видео од…

Монтирано и сатирично видео од Давос се споделува како вистинито

Од самото видео е забележливо дека се работи за видеомонтажа. Како што пишува Њузчекер.ин, делот со ликот на Имани во виралното видео има различно осветлување, што сугерира дека е монтирано. Делот на кој се прикажани Клаус Шваб и Виола…

Во Северна Кореја не се пеела песна од Квин, видеото е дигитална манипулација

Ова видео е создадено на манипулативен начин со комбинирање на клипови од два различни концерта во Северна Кореја и со надополнување на аудио од песната на Квин „I Want To Break Free“. Со споредување на оригиналното видео и изменетото…

Дип фејк видео манипулира дека генералот Залужни подготвува воен удар

Видеото во кое врховниот командант на вооружените сили на Украина, генерал Валериј Залужни, наводно повикува на воен удар и зборува против украинскиот претседател Володомир Зеленски е висококвалитетна лажно видео, таканаречено „deepfake“,…

Пропагандно видео за да се оцрни Бајден, а да се глорифицира Путин

Двата контекста во кои Бајден и Путин се сретнаа со децата на кои им се обраќаат, се различни. Во случајот со Путин може да се види дека станува збор за однапред договорено интервју и средба, со оглед на тоа што камерите на видеото се веќе…

Видеото од ученици што малтретираат наставничка е од Романија

Видеоматеријалот што се споделува во постот не е од  С. Македонија, туку потекнува од Романија. Иако во постот изрично не се тврди дека снимениот материјал е од Македонија, сепак не е споделена информацијата дека настанот се случил на час…

Некохерентниот говор на Камала Харис во ова видео е компјутерски манипулиран

Видеоклипот што се споделува во постот е дигитално изменет во аудио делот. Навидум бесмислениот монолог на потпретседателката на САД е дигитално изменет. Од оригиналната снимка објавена на страницата на Белата куќа ( 1 час и 1 минута од…

Старо видео претставено како да е од земјотресот во Турција од 6 февруари

Вистиномер го пронајде оригиналното видео  објавено на 24 ноември 2022 година во турските медиуми. Станува збор за  друг земјотрес, со јачина од 5.9 степени според Рихтер во близина на селото Чамлибел. Светлината што го придружува…

Видео од претседателот Џо Бајден и неговата внука Натали, извадено од контекст

Во постот што го рецензираме презентирано е видео од агол од којшто се добива впечаток како претседателот Бајден да се однесува непристојно. Дека презентираното во клипот од постот не соодветствува на реалната ситуација покажува…

Со исечен видеоматеријал се манипулира дека учесници во реално шоу јаделе човечко месо

Во фрагментот од видеото што се споделува во овој пост скратен е делот во кој на натпреварувачките им се кажува дека станува збор за шегобијно шоу. Во нивната храна секако, немало човечко месо, ниту пак, станува збор за канибализам, како…

Манипулација: Четири видеа погрешно интерпретирани дека прикажуваат последици од ковид вакцина

Овој пост намерно погрешно се контекстуелизира при што се споделува видеоматеријал, на којшто се прикажани четири различни настани на кои личности се онесвестуваат. Ниту еден од овие настани не е поврзан со вакцината против ковид-19, како…

Фиктивно сценарио за пандемија извадено од контекст

Во конкретниот случај се работи за монтажа на фиктивно сценарио за пандемија со вистински интервјуа од Бил Гејтс. Прикажан е видеоматеријал за симулација на пандемија во кој се презентира како би изгледало справувањето со пандемијата и како…

Лажно видео тврди дека Украинци во Катар биле уапсени, бидејќи користеле нацистички поздрав

Станува збор за пост во којшто е споделено лажно видео со цел да создаде погрешна слика во јавноста. Украински навивачи не биле уапсени во Катар, а уште помалку затоа што ширеле нацистички симболи. Анализата на видеото покажува дека во него…

Изменето видео лажно прикажува дека Бајден бил исвиркан за време на говорот на Обама

Пост и видеото коишто се споделуваат на Фејсбук се со изменета содржина (altered video). Во ниту еден момент од видеото, Обама не е ниту лут, ниту пак, е вистина изнесеното во постот  дека не успеал да ја контролира толпата присутни на…

Со старо видео се дезинформира дека Зеленски не е веќе во Киев

Наспроти изнесеното во постот  дека фотографијата е снимена на 12 октомври 2022 година, таа е снимена на 16 јуни годинава и објавена на Бизнис Вајр. Компанијата  на 16 јуни годинава објави дека претседателот на Украина, Зеленски,им се…