Browsing Tag

Турција

Фејсбук објава манипулира со познатиот д-р Оз и нуди магичен рецепт за брзо слабеење

Иако состојките од којшто е составен рецептот што се споделува во објавата, може да имаат здравствени придобивки кога се консумираат во умерени количини и како дел од урамнотежена исхрана, сепак нема докази дека поседуваат магични својства…

Министерството за правда уште во декември испрати барање за екстрадиција на Палeвски

Објава дезинформира дека Министерството за правда не испратило барање за екстрадиција на Љупчо Палевски-Палчо од Турција, и покрај тоа што самото барање беше испратено експресно во декември и по него веќе се постапува од страна на турските…

Не е вистина дека е ослободен таткото на убиената Вања Ѓорчевска

Таткото на Вања, Александар Ѓорчевски кој е осомничен за делото грабнување во случајот со убиството на неговата ќерка, не е ослободен, туку во моментов се наоѓа во притвор во Истражниот затвор во Шутка. Неговиот адвокат Владимир Туфегџиќ…

Палевски не бил ослободен во Турција, во затвор е во Баликесир

Тврдењето дека Палчо бил ослободен во Турција  е неточно, тоа не соодветствува со фактите и со изјавите и информациите кои доаѓаат од официјални лица и институции. Спротивно на тврдењето во објавата, има потврда од Републичкото јавно…

Палевски не е наместен од државата, туку првоосомничен за двојното убиство

Поради фактот што осомничените соучесници во двете убиства, го посочуваат Палевски како човекот што испукал од пиштолот и во двата случаја, сосема е логично тој да биде првоосомничен за овие кривични дела. Нему му се дадени сите права…

Нема докази за мистериозни подземни тунели од Шкотска до Турција

Мистериозни подземни премини познати како „Ердстал“ се пронајдени низ цела Европа, но нема докази за континуиран тунел  од Шкотска до Турција. Факт е дека нема докази за тоа, дури ни во османлиските записи. Оваа објава е дел од…

Палевски не бил уапсен во Хрватска на 3 декември, ни на границата меѓу Турција и Сирија

Љупчо Палевски првоосомничен за две убиства на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, е уапсен во Турција на автопат. Не е точна информацијата дека на 3 декември бил уапсен во Хрватска, како и таа дека бил уапсен на граничен премин меѓу Турција и…

Социјалните мрежи и медиуми – лост за ширење на авторитарни пропаганди

Руската пропаганда користи различни форми на социјални медиуми и канали за ширење на својата пропаганда. Води војна во Украина, но води и хибридна војна со многу повеќе земји. Северна Македонија и Балканот се мета на оваа пропаганда

Не е вистина дека ЕУ и САД вршат геноцид врз сирискиот народ

Постот тенденциозно дезинформира  дека ЕУ и САД вршат геноцид врз сирискиот народ. Геноцидот е меѓународно злосторство на намерно потполно или делумно уништување на националните, етничките, расните и религиските групи и спаѓа во најтешката…

Сината светлина што се појавила пред земјотресот во Турција не е мистерија, туку природен феномен

Светлината што се појавила на небото пред земјотресот во Турција не е никаква мистерија. Станува збор за редок природен феномен, претходно забележуван  во различни делови од светот. Според научниците овој феномен се случува кај 0.5 проценти…

Земјотресите во Турција и Сирија не се предизвикани со „оружје за земјотреси“

Ова е уште едно од  серијата невистинити тврдења чија цел е неосновано да инсинуираат дека човечкиот фактор и политичкиот Запад, „го предизвикале земјотресот“. Огромната провалија снимена со дрон не прикажува никакво уништување со оружје за…

Постот манипулира дека страшна трагедија му се случила на Ѓоковиќ

На оваа објава ѝ недостига контекст, таа  ја манипулира публиката за да привлече повеќе кликови. Постот преку насловот на текстот, во кој нагласува дека „се случила страшна трагедија и  на социјалните мрежи „кружи ведео од Новаќ Ѓоковиќ“, …

Ист ИБАН број за донации за Турција и за Украина не значи дека се прави манипулација со парите

Постот што го рецензираме е манипулативен и му недостасува контекст. Тоа што на ист ИБАН број -  Меѓународен број на банкарска сметка, се собираат  донации за настраданите во Турција и помош на Украина, не значи дека се прави манипулација…

Турција не решила да излезе од НАТО и конзулатите не беа затворени поради земјотресот

Постот што го рецензираме го оценуваме како невистинит. Неточно се тврди дека земјотресот е произведен геолошки напад, дека повлекувањето на дипломатите било поради земјотресот и дека Турција решила да излезе од НАТО. Што се однесува на…

Старо видео претставено како да е од земјотресот во Турција од 6 февруари

Вистиномер го пронајде оригиналното видео  објавено на 24 ноември 2022 година во турските медиуми. Станува збор за  друг земјотрес, со јачина од 5.9 степени според Рихтер во близина на селото Чамлибел. Светлината што го придружува…

Земјотресите во Турција и Сирија не се предизвикани со ХААРП

По катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија, на социјалните мрежи се појавија нови теории на заговор кои без никакви докази инсинуираат дека катастрофалниот земјотрес бил на вештачки начин создаден од САД со користење на ХААРП…

Нема докази дека проектот ХААРП го предизвикал земјотресот во Турција

ХААРП е проект со седиште во опсерваторија во Алјаска, кој ги проучува својствата и однесувањето на јоносферата користејќи радиопредаватели и не може да предизвика природни катастрофи. Нема докази дека разорниот земјотрес што се случи во…